| anonim_4396 a întrebat:

Hello, vreau sa incep prin a spune ca mi-am distrus viata. Am ramas repetent de 3 ori din cauza unor probleme personale si de sanatate nu m-am mai putut duce la scoala straight face si acum ca am ramas o rusine nu mai am pe nimeni. Prietenii si restul oamenilor care imi erau alaturi. Chiar si neamurile s-au indepartat la inceput... si alte cunostinte, ma simt ca un jeg al societatii si imi doresc sa mor. Am fost si batjocorit deoarece am ramas repetent, toti radeau si etc. credeti ca mai am vreo sansa sa imi indrept viata? Sa fiu la normal sa ma inteleg din nou bine cu lumea, sa am iar prieteni?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ai toate sansele, atata vreme ai dorinta sa realizezi ceva in viata, continuandu-ti viata de acolo de unde ai lasat-o.
Inscrie-te la scoala, termina-ti scoala si mergi inainte.
Prietenii ti-i faci, nu-i mostenesti.
Familia este importanta in viata ta, restul vin si pleaca.
Un prieten adevarat nu te va parasii niciodata.
Evident ca nu ai avut nici un prieten adeavarat, odata ce toti te-au parasit.
Nu plange dupa oameni prefacuti, fa-ti alti prieteni!

| Emma30555 a răspuns:

Da ai șanse, îți continui școala, poți încerca la un seral dacă exista sau un liceu particular, sau chiar școală normala, trebuie sa te informezi. În legătură cu oamenii, ia o treptat, suna persoanele mai de treaba mai apropiate, șanse avem mereu în viata, trebuie sa crezi în tine si sa mergi mai departe. Poți încerca și sa lucrezi ceva, în felul asta mai faci și niște bani mai socializezi mai ieși din ale tale dar e destul de important în prima faza sa ți termini școala

| Alexuţ02 a răspuns:

1. Dacă au plecat de lângă tine pentru că n-ai trecut clasa, ăia nu-ţi poţi considera prieteni.

2. Oricine poate să-şi refacă viaţa, ai avut probleme, doar tu ştii prin ce au trecut, când te judecă văd doar ce vor ei şi anume că "a rămas repetent"

3. Au fost persoane în situaţii şi mai grave decât asta, vezi asta ca o ruşine probabil pentru tine, e, nu e aşa.

Încearcă să-ţi găseşti forţa interioară să lupţi cu toţi şi nu băga în seamă ce zice lumea, lumea mereu vorbeşte, aşa au făcut mereu şi nu se vor schimba, tu eşti tu, te cunoşti pe tine însăţi mai bine decât o pot face cei din jur care aruncă cu "noroi" în tine.
Nu e un lucru rău să fii cu 3 ani mai mare decât cei din clasa ta, nu cred că ar mai comenta vreunul la tine, te-ai simţi cumva superior faţă de ei fiindcă ai cu 3 ani mai mult, înţelegi tu, încearcă să vezi părţile bune în toată chestia asta, nu mai fii negativist, nu pari un om rău şi nici o persoană care nu poate avea prieteni.

Mult noroc şi capul sus.

| anonim_4396 explică (pentru Alexuţ02):

Apreciez manwinking

| Alexuţ02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă bucur dacă apreciezi, sincer.