| anonim_4396 a întrebat:

Help! Din octombie am inceput sa vorbesc cu un baiat cu care am fost impreuna si chiar il placeam. La un moment dat, prim martie, o fata mi-a scris sa il las in pace ca ea e iubita lui. Am ramas socata pentru ca cu o saptamana inainte a zis ca ma place foarte mult. Am aflat ca sunt impreuna din februarie. ACum le zice tuturor ca sunt proasta si nu stiu ce sa fac dar fara sa irautatesc situatia. As vorbii cu el dar chiar nu am chef sa o fac ca pur si simplu atunci cand ii vad contactul la el in telefon ma simt extrem de rau. Ce a
mai rea parte e ca multora le-a spus chestii rele despre mine si asta deja mi-a afectat viata sociala la scoala. Ele la scoala din clasa 1 iar eu doar din clasa 5(acum fiind in a 6) si cum el e de mai de mult acolo, multe persoane l-ar crede si ar daga in seama chestiile pe care le zice despre mine.Si in plus mai e si cu mine in clasa deci nu pot sa il ignor! CE sa faccccc? dau funda

4 răspunsuri:
| DevidALex a răspuns:

Buna,Cum sa iti afecteze viata sociala? Pai ai 12-13 ani,ai toata viata inainte ( Faze din astea ti se mai pot intampla multe pe parcursul vietii,asa ca nu poti sa ramai blocata la prima care iti iese in cale ),Treci mai departe si uita-l,nu il baga in seama si nu e treaba ta ce crede cutare si cutarica despre tine,Nu poti sa multumesti pe toata lumea,Si nu trebuie sa iti pese ce se spune despre tine,tu nu respiri prin ei,si oricum oamenii vor crede ce vor intotdeauna,asa ca e risipa de energie.
Daca baiatul ti-a dat teapa si s-a comportat atat de urat, uita-l, sterge-l din capul tau si mergi mai departe.
Poti sa il saluti "doar", atat si nimic mai mult sau sa il ignori, decizia iti apartine.

| Alinaaa333 a răspuns (pentru DevidALex):

Pai imi afecteaza viata socialaadica le spune acele chestii unor oameni pe care ii cunoasc foarte putin, iar acei oameni il vor asculta si isi vor face impresii rele despre mine.

| DevidALex a răspuns (pentru Alinaaa333):

Esti inca tanara sa intelegi,pe termen lung nu conteaza,Personalee respective sunt tampiti daca crede pe cineva care spune lucruri rele despre altii,Ca sa iti faci o parere despre o persoana,trebuie tu sa o cunosti si sa vezi ce fel de om e,nu sa te iei dupa ce barfeste unul si altul.
Daca ei sunt atat de creduli,e problema lor,toti sunteti tineri,e normal la varsta asta,Si asa va fi probabil de acum incolo,invidia,ura si gelozia au devenit lucruri comune invatate din varste fragede,Deci,daca alti isi fac impresii gresite despre tine ascultand barfele fiecaruia,e problema lor,Cand copii respectivi te vor cunoaste,vor vedea ca s-au inselat in privinta ta,Daca ti neaparat sa faci ceva, Intra in legatura cu persoanele respective si demonstreaza-le ca sunt numai minciuni despre tine. Poti chiar sa incerci sa te imprietenesti Insa repet, Copiii sunt usor de manipulat, intodeauna se vor gasi cativa sa te barfeasca, sa iti faca rau...etc Cu cat le dai importanta mai mult, cu atat mai mult iti vor face rau.
Si daca ii cunostii atat de putin, atunci de ce trebuie sa iti pese ce cred despre tine? Repet, ei trebuie sa isi faca singuri o parere despre tine, Viata merge inainte.
Bafta!

| AnunturiPublicitareCernavoda a răspuns:

Tipul e un magar! Incearca sa ti o discutie cu el, daca nu reusesti, ca sa nu mai ai o povara pe suflet spune tot ce ti-a intamplat asta cuiva drag! Colegii tai spun ca esti nesimtita fara sa te cunoasca! Mare tupeu! Eu spun sa-ti ridici notele ca sa se oftice ceilalti pentru tine! Fi nepasatoare! Nu iti arati popularitatea prin colegi ci prin munca pe care o depui la scoala! Gandeste-te pe viitor cand vei rade de ceilalti pentru ca ai un serviciu cu multi bani si o viata minunata! Vei mai avea iubiti care, doamne ajuta, te vor iubi mai mult! Eu zic sa mai iesi cu prietena/prietenii pe care ii ai si sa fi mai sociabila in afara scolii, astfel nepasandu-ti de ce se petrece la scoala!