| Autumn_8765 a întrebat:

HELP Ecranul sau placa video face figuri. De o vreme ramane doar o dunga alba pe ecran. Daca inchid pc`ul si il las doua minute isi revine dar peste scurt timp face aceiasi figura. Ce ar trebui sa fac?

1 răspuns:
| traveler a răspuns:

Incearc sa reconectezi cablurile la monitor si placa video la comp. Eventual scoate si reintrodu cartela video (umbla cu atentie!) din comp.Ca sa separi daca este de la placa video in timp ce functioneaza monitorul si arata imagine pe el scoate mufa de la placa video a compului(cu atentie) pe ecran iti va aparea un mesaj si apoi monitorul se va stinge.La reintroducerea mufei imaginea va aparea pe ecran dupa ce monitorul se va redeschide automat. Daca NU apare mesaj cind scoti mufa sau nu reporneste cind introduci mufa poate fi monitorul buba.