| Alina_7061 a întrebat:

Help! Intrebare ar fi ce e in neregula cu mine si cum as putea sa rezolv aceasta problema?!

Deci am 17 ani sunt fata si nu am avut nici un iubit pana acum! si asta pentru ca baietii pur si simplu nu ma plac, nu se dau la mine - s-au mai dat asa unu doi si nu exagerez foarte putini in comparatie cu alte fete si aceia nu erau pe gustul meu ca sa zic asa si sa nu jignesc-si faza e ca nu arat rau! nici la corp nici la fata ...prietenele mele le-au intrebat pe cunoscutii lor ce e in neregula cu mine si au spus ca : sunt frumoasa doar ca sunt prea timida si nu vorbesc. si asta da e cam adevarat dar pur si simplu nu stiu cum sa ma bag in vorba cu necunoscuti! si in plus oare asta problema? adica sa zicem baietii nu se dau la mine pentru ca sunt timida si nu vorbesc dar nu stiu toti asta pentru ca nha sa zicem ca e un coleg din ceallata clasa sau pur si simplu un baiat pe care il vad pe strada! nu are de unde sa stie acel baiat ca eu sunt timida! ce e de facut? si in plus asta e singura problema? si cum sa fac sa fiu mai tupeista? m-am obisnuit sa nu ma bag in seama cu nimeni de teama sa nu ma fac de rusine - si gandesc hmm daca zic aia oare ce o sa zica - cum sa devin mai tupeista? si alta problema nu privesc in ochi ...acum sa nu credeti ca ma uit pe langa o pers atunci cand vorbesc cu ea. numai ca de exemplu vad un baiat imi place de el nu pot sa il privesc in ochi mai mult de 2 secunde! e in regula?

Răspuns Câştigător
| Balmung a răspuns:

Draga Alina,
,, Zambeste chiar si atunci cand sti trist pentru ca nu poti stii cine se va indragosti de zambetul tau" (G.G.Marquez).Timiditatea, faptul ca poti fi complexat de reactiile celor din jur, stresul ca nu esti destul de buna pentru ceilalti sunt doar niste iluzii, himere si bete in roate care ti le bagi singura pe gat. Solutia este : sa ai incredere in tine, sa fii ambitioasa, sa lupti cu tine insati. Sa te motivezi zi de zi. Sa iti spui in orice moment:,,Sunt frumoasa, sunt inteligenta, eu pot!". Comunica mai mult, bagate in vorba cu cine simti nevoia sa o faci. Nu iti fie frica de reactiile celor din jur, ignorale. Iesi cat mai des in oras, implicate in activitatile scolare. Preia initiativa asupra ta. Nimeni nu iti este un dusman mai mare decat Tu. Daca reusesti sa te invingi pe tine, vei fi aceea fata pe care visezi sa o intruchipezi. Sunt sigur ca esti o persoana deosebita. Ca in spatele acelei timidatati se ascunde un suflet nobil, cald si plin de sensibilitate. Lasa-i si pe cei din jur sa vada asta. La inceput va fi greu. Complexele nu se risipesc asa usor, dar cu rabdare vointa si ambitie totul este posibil. Succes in drumul tau catre o alta Tu.:*

4 răspunsuri:
| BlueBird a răspuns:

Fi tu insati! Vb serios cineva te va aprecia si ce daca nu s-a intamplat pana acum sa ai prieten. Cineva te va remarca. Poate terbuie sa incerci sa fii putin tupeista pentru ca nici prea tupeista nu e bine happy.

| Hirako a răspuns:

Asta e asa de dragut!^^ Pai ar trebui sa fii vesela si sa... te bagi in vorba cu baiatul pe care il placi ca sa zic asa.Nu cred ca te poti face de ras doar prin faptul ca vorbesti cu cineva, in cel mai rau caz de va considera o ciudata si nu va mai vorbi cu tine, dar macar ai incercat si vei mai incercawinking Daca ai probleme mari cu "privitul in ochi" fa rost de ID lui de mess si spune-i ca il placi pe mess, asa iti va fi mai usor...

| ThePunisher a răspuns:

Timiditatea se rezolva cu timpul, trebuie doar sa vrei cu adevarat sa scapi de timiditate. Nu e neaparat un lucru rau faptul ca nu ai avut un prieten pana la 17 ani. Poate nu iti venise vremea, cine stie. Decat sa ai un prieten doar ca sa faci alte fete de varsta ta invidioase, sau ca sa fii in randul lumii, mai bine sa ai un prieten atunci cand vei gasi un baiat care sa tina la tine, si la care sa tii si tu. Nu dispera! Esti tanara, ai toata viata inainte! Ca sa scapi de timiditate, e important sa ai incredere in tine. Ai spus-o si tu, arati bine, te duce capul din cate observ, asa ca nu te impiedica nimic, nu-i asa? Deci data viitoare, nu te mai gandi ca o sa dai gres, gandeste-te ca iti va face placere sa porti un dialog cu baiatul respectiv, si totul va fi bine. Trebuie sa elimini frica din ecuatie si ai sa vezi ca nu e greu. Succes!

| DianaScorpio a răspuns:

Copy/paste la un raspund de-ale mele la o intrebare asemanatoase:

Am observat ca la adolescenti chestia asta cu avutul unui/unei prieten/a este un fel de "moda". Adica nu esti "cool" daca nu ai. Ceea ce este o reala prostie.
Este greu sa intalnesti persoana potrivita, plus ca o relatie adevarata tine ani de zile si e bazata pe lucruri mult mai solide decat pe cele pe care multi tineri cred ca s-ar baza.
Trebuie sa stii ce vrei de la viata si sa nu te mai lasi influentata de cei din jur. Nu este o rusine sa nu ai.