| DeCeMaiContează a întrebat:

Help me
Buna TPU! Voi trece direct la subiect.
Un coleg pe care l-am avut in clasele a VII-a si a VIII-a a vrut sa se transfere la liceul meu pe același profil ca si al meu din semestrul al II-lea. Când am auzit asta,mi s-a făcut rău deoarece acesta își bătea joc de mine,adică:ma bârfea, a fost o perioada când îmi dădea palme pana ma învinețeam si ma filma si îmi făcea mereu poze pe care le posta pe grupul clasei.Dar nu numai asta.Acum voi spune cel mai grav lucru:
Acum 5 ani, in 2012(când aveam 11 ani) am făcut niste videoclipuri pe YouTube in care m-am făcut de tot râsul. Când colegii din gimnaziu au aflat de acestea,au început să-și bata joc de mine(nu chiar toți) si îmi aminteau mereu de ele fie in gluma, fie intenționat ca sa ma facă sa ma simt prost.In fine,când am început liceul,am trecut peste asta deoarece din fericire actualii mei colegi nu stiu despre aceste videoclipuri.Ei bine, de vreo 2-3 zile ma paste un gând cum ca acest fost coleg din generală vrea sa se mute la liceul meu si pe același profil ca al meu,astfel fiind posibil sa devenim din nou colegi,dar acest lucru nu mi-l doresc nici in ruptul capului! Nu mi-e frica ca ma va lovi pana ma învinețesc sau ca ma va filma sau îmi face poze fara sa stiu,mi-e fantastic de frica(si asta e puțin spus) ca le va spune colegilor mei despre aceste videoclipuri si va începe din nou bătaia de joc pe această tema.A și spus atunci când intenționa sa se mute din semestrul II(dar din fericire nu s-a mai mutat) că mă va face din nou "vedetă". Acest băiat vrea neapărat sa ma facă de ras cu orice preț! Acum daca Doamne Ferește actualii mei colegi vor afla despre videoclipuri,cred ca prietenia mea cu ei se va strica pentru totdeauna si de asemenea,îmi vor face si mai rău. Oare sa ii mint ca aceste videoclipuri sunt niste parodii? Dar daca se vor prinde ca ii mint? Videoclipurile nu le pot șterge din păcate,datorita faptului ca nu mai stiu nici email-ul, nici parola contului respectiv de Google.Nici nu va dați seama cat sunt de speriat din aceasta cauza!
Am doua întrebări:
1.Ce pot face in această situație?
2.Ce sa fac ca colegul acesta sa nu-i întoarcă împotriva mea pe restul colegilor,povestindu-le lucruri nasoale despre mine din trecut?
Va rog sa nu veniți cu răspunsuri cum sa nu ii bag in seama sau sa fiu indiferent, deoarece nu merge niciodată!
Stiu ca nu trebuia sa fac acest lucru la 11 ani,dar acum e prea târziu, deci nu are rost sa ma certați sau sa va bateți joc de mine...sunt prost, foarte prost...

1 răspuns:
| CORGE20 a răspuns:

Buna! Din ce povestesti aici, îmi dau seama ca ai de-a face cu o situatie destul de tensionata.
In cazul in care tu si fostul tau coleg veti redeveni colegi, iar el va încerca sa iti pateze imaginea in fata celorlalti, te sfătuiesc, in primul rand, sa mizezi pe adevar. Chiar daca e greu si dureros sa recunosti ca ai facut ceva ( penibil), ai sa vezi ca asta te ajuta mult. Totodată, iti recomand sa nu te lasi intimidat de venirea lui in scoala ta. Daca el le va zice colegilor tai de videoclipurile respective, cel mai bine e sa recunosti : "Da, asta e, eram mic, nu stiam despre ce e vorba, am vrut sa încerc si eu. " Vei vedea ca, cu o astfel de abordare a situatiei, iti va fi mult mai usor, pentru ca, desi e posibil ca ceilalti sa rada la inceput, ei vor înceta din moment ce tu iti asumi fără a părea jenat/rusinat de ceea ce ai facut. Muult succes!