| DeCeMaiContează a întrebat:

Neata TPU! Trec direct la subiect:
In clasele a VII-a si a VIII-a am avut un coleg care isi batea mereu joc de mine,adica:ma barfea chiar si cu mine de fata, imi facea poze fara acordul meu, imi fura lucruri si de asemenea a fost o perioada in care imi dadea palme pana cand ma invineteam.Inainte sa se termine primul semestru a dorit sa se mute la liceul meu la acelasi profil ca si al meu. Cand am auzit asta, nu mi-a venit sa cred ca vom deveni din nou colegi.Si de parca nu ar fi fost de ajuns, dorea sa se mute cu mine in clasa (la liceul meu sunt cate 2 clase la un profil). Cred ca el voia asta tocmai pentru a ma batjocori din nou si ca sa ma faca de ras in fata colegilor mei si cred ca si a altor elevi din celelalte clase. Dupa 2 zile i-a zis unei foste colege care e in acelasi liceu cu mine dar la clasa paralela ca s-ar putea muta la ea in clasa.Atunci sa zicem ca m-am mai linistit, dar nu chiar asa mult deoarece avem clasele una langa alta si stiam ca tot voi avea contact
cu el aproape in fiecare zi.Dar din fericire acest coleg nu s-a mai mutat la liceul la care invat eu.Ei bine, in momentul de fata mai sunt aproape 3 saptamani pana cand va incepe din nou scoala iar cam de o saptamana am un gand ca baiatul asta se va muta la liceul meu.Fie ca va fi la mine in clasa, fie ca va fi in cealalta, tot il voi vedea in fiecare zi.Nu mi-e frica ca ma va lovi, barfi sau imi va face din nou poze jenante.Mi-e groaza de un alt lucru.Asa ca va rog sa nu radeti:
Acum 5 ani, in 2012, cand aveam 11 ani am facut niste videoclipuri super nasoale si jenante.In momentul actual inca sunt publice si nu am acces la acel cont! Nu mai stiu nici e-mailul si nici parola contului respectiv! Colegul acesta isi batea mereu joc de mine din cauza acestor filmulete.Chiar atunci cand a spus ca vrea sa se mute cu mine in liceu a spus ca ma va face din nou "vedeta". Acum ma gandesc ca daca vom fi din nou colegi, actualii mei colegi vor afla despre videoclipuri si prietenia mea cu ei se va strica pentru totdeauna.Eu la varsta aceea eram foarte ciudat.
Si acum sunt, dar nici chiar asa deoarece acum am 16 ani iar odata cu trecerea timpului m-am schimbat foarte mult si m-am maturizat.Am 2 intrebari:
1.Ce pot face daca colegii mei afla de aceste videoclipuri? Oare le pot spune ca sunt niste parodii, desi acest lucru nu este adevarat? Dar daca se vor prinde ca ii mint?
2.Cum il pot infrunta pe acest coleg?(va rog sa nu pomeniti de bataie deoarece in liceul meu nu se accepta asa ceva)
Va rog din suflet sa ma ajutati.Astept cat mai multe raspunsuri deoarece e o situatie foarte naspa.Stiu ca nu trebuia sa fac aceste videoclipuri atunci, dar acum asta e, deci nu are rost sa ma certati sau sa va bateti joc de mine...sunt prost, foarte prost...

2 răspunsuri:
| P4rAd0x a răspuns:

Salut. Prima intrebare ar putea sa aiba o rezolvare foarte simpla, daca ii poti considera prieteni pe acei colegi. Avand si tu 16 ani sunt sigur ca ai putea sa incerci sa le spui direct ca atunci erai mai mic, mai prost, si asta este, sa treaca peste. Pana la urma toti am fost mai retardati cand eram mai mici, doar ca lucrurile care s-au intamplat atunci nu au fost facute neaparat voluntar, sau cel putin asa ni se pare in momentul de fata, sunt lucruri din trecut pe care mai toata lumea le regreta, doar ca ar trebui sa inteleaga si prietenii tai lucrul asta. Incearca si tu sa pari cat mai natural si cat mai detasat de chestia asta, ca si cum nu ar fi nimic foarte rau, pana la urma la 11 ani se intampla sa faci si chestii de genul. Nu le spune ca era parodie, spune-le direct ca aveai 11 ani.
Legat de acel coleg, in cazul in care te mai bate eu ti-as propune sa il pui pe jos si sa ii dai si tu, sau sa il impingi intr-un perete, indiferent daca iti da pur si simplu usor, este auto aparare, si cat timp el a inceput, mi se pare perfect normal. Pe langa asta nu trebuie sa il lasi sa se mai creada "smecher" pe langa tine, ia-te de el, nu trebuie sa aiba impresia ca iti este cumva superior.
Si vreau sa iti reamintesc un singur lucru: astea sunt lucruri care se intampla, scoala este pentru invatat, nu pentru prietene/iubite, bataie, atitudine de cocalar. Astea sunt lucruri cumva normale (cu exceptia "iubitelor" in clasa a 4-a sau a 5-a), asa ca in locul tau l-as bate rau pe "colegul" ala in caz ca ar da in mine, dupa care m-as duce sa ii spun dirigintelui/dirigintei/parintilor despre chestia asta, chiar daca l-am batut ca si raspuns la ceea ce a facut el.

| GalwayGirl a răspuns:

Buna!
In primul rand trimite-mi mesaj privat cu numele acelui cont, il pot sterge...(asta ca sa te simti in siguranta ca nimeni nu va mai avea acces la ele )
In al doilea rand, nu trebuie sa stai sa-l suporti, incearca sa te impui, iar daca asta nu merge du-te la conducerea scolii si explica ceea ce se intampla.Cu siguranta ii vor aplica o sanctiune. Daca nici asa nu merge, discuta cu parintii tai.
Daca parintii tai nu sunt genul ala carora sa le pese, du-te la politie, ai 16 ani, poti da o declaratie in care sa explici cum te hartuieste acest individ!

Daca nu vrei sa ajungi la politie (poate ca esti mai timid),, ameninta-l,, ca-i vei face reclamatie la politie sau ca-l vei propune pentru scaderea notei la purtare pentru ca te
agreseaza.

Te rog din suflet spune-mi numele contului lui de Facebook, am cate ceva sa-i spun, si dupa acele vorbe, cu siguranta nu o sa mai indrazneasca sa te hartuiasca.