| RoRoxana a întrebat:

Help TPU!sad
Am o tema la fizica...Sh.nu stiu sa o faclaughing
(Yo sunt cam paralela cu fizica...adica nu imi place deloc si nu o inteleg)
Tema e cam asa:
"Prin ce se deosebeste fierberea de evaporare?"
pLs aJutoorsad

FunDoOi! love struck

Răspuns Câştigător
| madalina2293 a răspuns:

Prin temperatura.
Spre exemplu:
apa- la 100 de grade celsius ajunge sa fiarba. Odata cu fierberea apar si aburii. ok. totul normal pana aici. Se evapora, da, dar pana sa se evapore in totalitate printrun proces mai indelungat necesita o temperatura mult mai ridikta decat 100 de grade celsius.
Asta e deosebirea intre fierbere si evaporare. Temperatura la care se produc aman2 happy
alta deosebire: fierberea are loc intr-un anumit loc, materia care fierbe e pe aceeasi suprafata. Evaporarea este trecerea dintr-o stare lichida intr-o stare gazoasa si acestia fie se pierd fie se ridik de la sol pana intra in atmosfera happy
sper ca ti-am fost de folos happy

6 răspunsuri:
| Morphine21 a răspuns:

Fierberea este transformarea unei substante lichide in substanta gazoasa si are loc in toata masa lichidului, pe cand evaporarea are loc numai la suprafata lichidului.
cred/sper ca e corect!

| Bubbles a răspuns:

Pai simplu... fierberea este atunci cand pui la incalzit un lichid. apoi acesta se evapora

| phineass a răspuns:

Evaporarea este fenomenul fizic prin care apa se transforma in vapori, iar fierberea este fenomenul fizic prin care apa ajunge la 100 de greade celsius

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dar vreau si eu sa ma ajutati am si eu o tema la fizica si nu o anteleg puteti sa ma ajutati tema suna cam asa?:un biciclist se misca pe o pista rectilinie. a. Descrieti miscarea biciclistului an diferite intervale de timp si calculati vitezele medii corespunzatoare (v).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te ***

| 1234567909 a răspuns:

Este:trecerea apa în stare lichida în gazoasa este fierbere și când soarele încălește apa marilor oceanelor etc se evapora