| anonim_4396 a întrebat:

Trec in clasa a8a si nu stiu la ce profil sa dau. Mie nu imi place fizica, la biologie tocesc, chimia nu prea o inteleg si la mate ma descurc asa si asa. Iubesc romana, engleza si imi place si geografia. As vrea sa dau la stiinte sociale, dar parintii nu ma lasa. Ei vor sa dau la stiiinte ale naturii sau mate-info (aici nu vreau deloc sa dau). Help me si funda!

4 răspunsuri:
| Adorable a răspuns:

BAC-ul la matematică, știm bine, este foarte greu de dat. Cât despre fizică, mă uluiesc atunci când văd ce învață cei de la mate-info. Eu sunt la filologie și mă declar mulțumită. Te poți duce la un profil de filologie sau științe sociale. Până la urmă, tu decizi pentru tine, nu părinții tăi, având în vedere că acest profil uman se bazează pe comunicare, iar noi trăim într-o societate bazată pe așa ceva.

| ViVi99 a răspuns:

In primul rand explica-le parintilor ca si stiintele sociale sunt importante. Atata timp cat nu te descurci la un obiect nu trebuie sa dai la un profil ce pune accent pe respectiva materie. In fond, nu cred ca parintii tai vor sa aiba un copil cu note slabe, nu? Nu inteleg de ce nu te lasa sa dai la stiinte sociale, deoarece materiile care-ti plac tie sunt foarte importante. Intreaba-i pe parintii tai cauza pentru care nu te lasa si gasiti impreuna o solutie. Spune-le ca daca dai la profilul unde vor ei nu o sa te descurci deloc si o sa iei note mici. Multa bafta.

| Cristinaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Filologie[romana]! sau stiinte sociale[istorie, geografie] eu sunt la educator-puericultor.[nu dau bac la mateblushing] si e super tare.

| Pisicutaaaa a răspuns:

Stiinte sociale daca iti place fizica si bio.