| yomakidoank a întrebat:

Helpp TPU! As vrea sa devin medic dar imi este frica de sangee... cand al vad pur si simplu "mi se taie picioarele". Oare as putea da la medicina? Lamuriti'ma si pe mneee... dau fundita!big grin

2 răspunsuri:
| Bris a răspuns:

Pai eu sunt mai negativa deci incep cu chestiile rele.Nu as vrea sa devin doctor pentru ca:in timpul unei operatii eu as vomita pe loc; sau m-as apuca de plans numai cand vad cum naste o femeie si urla si tot felul de lucruri care imi dau fiori groaznice sau sa vezi pe cineva cun o/il taie si iese sange si,e adsolut groaznic,si daca ai deveni chirurg sau doctor si ai de operat un copilas dragut si dai gres, o sa-ti ramana pe constinta toata viata.

Iar acum.Sa devi doctor este ceva bine adica imagineaza-ti o lume fara doctori, groaznic. Teoretic un doctor este un erou adica unii dostori astia de Romania sunt ...deci.Sa fi doctor o binecuvantare si un blestem.

| helena9206 a răspuns:

Pai, mai infricosator decat sangele, e cadavrul pe care trebuie sa inveti. Si mie mi-a fost frica la inceput, dar daca sincer nu am simtit nimic in momentul cand l-am intilnit. Ti-as propune sa faci o saptamana de practica prin spitalele de la tine, sa vezi cum e treasba cu munca de doctor, si daca poti depasi bariera cu povestea si prezenta pacientul, in rest sunt fleacuri, orice frica se depasestewinking Bafta!