| Antajghv5478 a întrebat:

Hey...am nevoie de niste sfaturi...
De ceva timp colegii mei se rad de mine si ma jignesc, si din acest motiv am mai mereu o stare proasta care nu trece. Ma simt ca si cand as fi inutila.De obicei nu pun la suflet si nu ma intereseaza ce spun ceilalti,dar de data asta s-au adunat prea multe.
As vrea sa stiu cum sa scap de starea asta proasta, si nu vreau raspunsuri gen:trebuie sa ai incredere in tine si sa nu iti pese ce spun altii sau totul va fi bine si va trece(stiu ca nu e totul roz si flori si nu am nevoie de incurajari care nu functioneaza)
Va rog sa ma ajutati.

4 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Mentioneaza si din ce motive rad de tine daca nu vrei incurajari generale si nu`i poti ignora.

Esti grasa? Nu mai manca in halul asta si fa sport.

Esti urata? Aplica 5 cm de machiaj si uita`te la tutoriale.

Esti proasta? Citeste o carte.

Esti timida? Du`te intr-o zi dezbracata la scoala.

Si asa mai departe. Daca nu vrei incurajari, atunci pune osu la munca ca sa repari motivul pentru care rad ei de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, am inteles ca nu te ajuta raspunsuri incurajatoare. Dar crezi ca e bine sa pui la suflet tot ce spun ei? Stiu prin ce treci, stiu ca n-ai cum, stiu si eu pe propia piele, dar eu zic ca cel mai bine ar fi sa te gandesti ca nu esti singurul care primeste insultele astea, si ca un inceput bun pentru tine este sa incepi si sa faci cumva sa nu te mai afecteze sau macar sa nu arati asta, asa vor incepe sa mai scada insultele astea si cred eu ca va fi ok dupa...

| Alyexxxx a răspuns:

Oricine a trecut prin chestii din astea la un moment dat in viata. Sunt 2 variante, ori aplici legea junglei, ori te muti din scoala daca chiar nu mai suporti.

| Nicolee35 a răspuns:

Eu eram oaia neagra. Daca mai zic ceva zile si tu asa,, Zau? Te-ai uitat la tine? Uita-te in oglinda si apoi mai vorbesti de altii!".,, Multumec ca m-ai jignit! Nu ascult gura prostilor!" Daca nu ignorai. Si daca nu merge zii dirigintei tale. Daca nici asta nu merge, cere ajutorul unu-i adult.