| floricicafrumusica a întrebat:

HEY! Am o intrebare pentru fanii kpop. Am gasit in niste versuri cuvantul,, noona" si l-am mai gasit in niste povesti. Deci, ce inseamna, cu ce scop se utilizeaza? Cea mai buna definitie va fi premiata cu o fundita...

Răspuns Câştigător
| AnonimGirl2345 a răspuns:

Bună puppy dog eyes! Şi eu sunt fană KPOP love struck.
Am să te ajut :
NOONA - Femeie mai în vârstă ( pentru bărbaţi ). Bărbaţii le zic fetelor mai în vârstă NOONA, iar femeile le zic băieţilor mai în vârstă OPPA.
Băieţii le spun prietenilor lor apropriaţi, altor băieţi mai în vârstă HYUNG.
HYUNG înseamnă "frate mai mare"
Versiunea feminină a acestui cuvânt este OPPA. ( OPPA ESTE SPUS DOAR DE CĂTRE FETE ^___^ ) Cum spui, de ex. : Lay Oppa.ma intelegi? happy
Fetele le spun prietenelor lor apropriate, altor fete mai în vârstă UNNIE.
UNNIE - Termen coreean ce se referă la soră mai mare/mai în vârstă în care fetele numesc o rudă de gen feminin sau o persoană pe care o respectă. Doar fetele folosesc acest cuvânt!
Mai sunt termeni precum Eonnie,Eonni,Unnie, Eunni, Onnie. happy
Versiunea feminină a acestui termen este Nuna sau Noona.
Eunnie - persoană drăguţă, atractivă, amabilă.
Unnie - un alt fel de a numi o fată care îţi este foarte apropriată, mult mai mult decât o soră mai mare ( viziunea fetelor )
Eonni - termen coreean care este folosit de fetele care se adresează unei femei care este foarte apropriată de ea şi mai mare în vârstă decât ea.

Şi prietenii îşi zic 친구 ( chingu ).
Same Age = Friend (친구)
Dacă eşti coreean şi un prieten de-al tău are aceeaşi vârstă ca şi tine, este foarte important.INSTANT DEVENIŢI PRIETENI! Pentru oamenii care au aceeaşi vârstă, termenul actual care se referă la oamenii cu aceeaşi vârstă este "prieten" - (친구 – chingu).
Dongsaeng - termen folosit când persoana respectivă este mai tânără decât tine big grin.

Mă înţelegi ce zic? laughing)
Scuze dacă nu am fost prea explicită şi m-am încurcat.
Hehehe, baftă :*
Fundă? happy

4 răspunsuri:
| AnonimGirl2345 a răspuns:

Ţi-am dat mai multe cuvinte în coreeană pentru că sunt des folosite şi dacă le vei întâlni, să ştii măcar despre ce este vorba ^_^.
Scuze pentru. exprimare!laughing

| cristeaandrada a răspuns:

Noona-de obicei se utilizeaza ca si cuvantul sora (mai mare). btw ce trupe asculti? :3

| floricicafrumusica explică (pentru cristeaandrada):

B.A.P TEEN TOP NU'est nu foarte multe.

| cristeaandrada a răspuns (pentru floricicafrumusica):

Trupa mea preferata e NU'EST ^^ si ador B.A.P