| AtmaKhan a întrebat:

Hey! Am o mica problema cu tigarile. Nu sunt fumatoare, am fumat 3 tigari la viata mea, nu mi-a placut deloc gustul si de atunci mi-am zis ca in mod cert nu se merita. Dar tigari tot vreau si voiam dinainte sa incerc prima data, de asta am si incercat. Mi se pare ca o tigara arata efectiv interesant si atragator in mana unui om cu un anume stil pe care imi place sa il adopt si eu. Vreau sa scap de imaginea asta. Ganditi-va la o poza de pe WHI sau Pinterest cu o adolescenta imbracata girly sau grunge, care are o tigara in mana. Mi se pare genial. Vreau. Dar nu vreau totusi sa fumez, am suferit de astm si vreau sa fac cariera in muzica. Nici macar nu-mi place gustul sau sa ma arda plamanii. Deja ma uit pe internet ce tigari sa tot incerc, deja ma vad cu tigarile in mana si expirand fumul. Trebuie sa inceteze imaginea asta a "cool-ului" din mintea mea, dar am nevoie de un sfat. Nu e vorba de un fetish, e un fix daunator pe care mi l-am format intr-un mod misterios. Asa ca va rog sa ma ajutati, daca puteti, macar cu un sfat. Cum pot scapa de imaginea "frumusetii" tigarii, stiind cat de ingrozitoare e ea defapt. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SpeșălGirl a răspuns:

Gandeste-te ca pur si simplu e o prostie, sa te apuci de fumat doar pentru imagine.La fel de cool ar fi fata aia din poza si fara tigara,nu mi se pare ca o persoana care fumeaza e mai atragatoare. Daca ai avut si astm,chiar n-ar trebui sa-ti pese de ''cum se vede'' cu tigara in mana, pentru ca nu conteaza, adica, poate arata smechera o poza cu o fata ce scoate fumul sau ceva, dar chiar nu se merita.Stii deja cate dezavantaje aduce fumatul,vrei sa risti atata doar pentru ca se vede cool? Cui ii pasa cum se vede,atata timp cat iti distruge sanatatea? Nu stiu daca te-am ajutat prea mult, dar sper sa treci cu bine peste aceasta etapa si sa ajungi la concluzia ca nu imaginea conteaza, ci cum te simti tu.E doar o cheltuiala de bani, timp, sanatate...toate pentru absolut nimic.

2 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Eu unul iti recomand sa citesti cand ai timp cartea Metoda Usoara de Allen Carr-o gasesti in fomat pdf pe internet. Iti explica totul despre tigari si iti deschide ochii, te face sa vezi ca nu ai nevoie de tigari pentru a duce o viata fericita.
Stiu, este o carte, dar una eficienta, crede-ma!
Iti doresc succes!

-Blytz-

| L1feDRAIN a răspuns:

Imagini?
Ca si narcoticele...
Stii ceva? Mai bine lasa-te repede de gindurile astea ca o sa ajungi narcowoman...
Betivii beau bere nu pentru gust ci pentru relaxare.
Fumatorii nu fumeaza pentru gustul fumului ci pentru ca ii relaxeaza.
Narcomanii nu consuma narcoticele pentru gust ci pentru a nu simti durerea, foamea sau tot pentru relax.

Asa si tu vrei sa fumezi pentru asa zise "frumuseti" daca o sa faci asta o sa fii dependenta si doar cu "frumuseti" o sa traiesti cind in real o sa fii dezastru.

Uita de ele cit mai poti.