| alma200033 a întrebat:

Hey! Nu sunt fumătoare și dacă respir fumul de țigară din jur pot face astm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la fumul de tigara din jur nu vei face astm.
Mult mai daunator este fumul de esapament pe care-l inspiri cand umblii ca pieton pe strada si circulatia este intensa si inceata.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Mai ales cel de la dieselwinking care contine mai multe gaze nocive decat benzinarele!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste aici: http://bit.ly/2viMYUm

| Kevinn2000 a răspuns:

Ai chiar un risc crescut.
Este ca și cum ai fuma tu în momentul în care inhalezi fumul de țigară.
Citește asta:
http://m.sfatulmedicului.ro/......arai_11460

Eu am astm bronșic, cred că din cauză că mama mea nu a putut renunța la fumat în timp ce era gravidă cu mine.
Plus că am crescut în fum de țigară, atunci când stăteam în casă ( foarte puțin timp stăteam în casă când eram mic )
Dacă ești tânără, astmul nu este foarte periculos pentru tine și poți scăpa de el în câțiva ani.

| Sindbad a răspuns:

Nu, nu poti face astm. Astmul nu este cauzat de fumat

Dar poti suferi multe din bolile fumatorilor.

| Gabiițțaa a răspuns:

Nu, nu faci astm
Dar e mult mai dăunător sa inhalezi fumul de țigară a unui fumător, decât sa fumezi chiar tu.
Eu am astm bronșic și mulți prieteni care fumează, iar eu mă dau mereu mai încolo laughing) nu îl suportt! Părerea mea..Ar fi sa păstrezi puțin distanta fata de un fumător.