| Geanin a întrebat:

Hey! Avand in vedere ca se apropie scoala...

Puteti sa imi spuneti cam ce mi-ar trebui mie(caiete, pixuri, etc) pentru clasa a 9-a la profilul Stiintele Naturii?

Funda!

15 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa astepti pana incepe scoala ca sa-ti zica profesorii ce ai nevoie

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic sa-ti iei pentru inceput, in prima zi de scoala cate un caiet de romana si unul de mate.
Apoi, la primele intalniri cu profesorii iti va spune ce fel caiete iti trebuie.
NU are nici un rost sa-ti iei caiete sau rechizite de care probabil nu te vei folosi.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Ba,in a 9-a isi iau boracii pana si penarlaughingdin a 10-a furi cate un pix de la altii si supravietuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o lista pe care am dat'o si la restul :
Bloc de desen
Acuarele, pahar pentru apa, pensule
Pixuri colorate(set)
Carioci (set)
Marcare (set)
Post'it (daca folosesti)
Lipici, scoci, capsator, capse
Pixuri : Albastru, Negru, Rosu (cu gel plus fara, cate doua de fiecare)
Creioane colorate ( set)
Creioane normale( vezi sa fie din acelea verzi la exterior)
Ascutitoare
Guma de sters(ia una alba, mare)
Ghiozdan
Dosare plastic
Biblioraft
Cleme
Agenda scolara
Carnet mic pentru notite
Penar
Coperti
Caiete, daca vrei iti pot face alta lista, sa ma uit la materiile de clasa a 9 a Stiinte...

| Geanin explică (pentru anonim_4396):

O sa mai am nevoie de acorele? Nu stiam! :I

| anonim_4396 a răspuns (pentru Geanin):

Depinde, poate o sa faci doar din creion, eu la filologie am facut doar creion ..totusi nu le cumperi decat daca o sa iti ceara, eu ti'am dat lista pe care am dat'o si pentru restul happy

| Geanin explică (pentru anonim_4396):

K! Dar asa, te rog, daca ai putea sa-mi spui. Caiete cate ar trebui sa iau?
Adica tu cate ai avut pe a 9-a? Si le-ai avut pe toate studentesti?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Geanin):

Eu sunt la stiinte si deja mi-am luat caiete -2studentesti mate
2 studentesti dictando limba romana
Pentru fizica eu iti recomand tot doua studentesti (3 ore pe saptamana)
Chimie -1studentesc (2 ore)
Bio (2 ore -caietele sunt subtiri deci ia-ti doua )
Info 1 ora -1 caiet studentesc mate
Tic 2ore - 1caiet studentesc mate
Istorie 1ora -iti poti lua un caiet dictando mic
Geografie 1caiet
Religie 1caiet mic
Engleza -1 caiet studentesc
Franceza-idem
Eu mi-am luat si pentru desen unul mic
1caiet muzica
1 dictando pentru educatie antreprenoriala
Si cred ca le-am pus pe toate happy ti-am scris raspunsul cu lista mea in fata deci cred ca e gata rolling on the floor Bafta!

| Geanin explică (pentru Nirvanaaa):

Mersi!
Si tu sa ai bafta!

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Geanin):

Cu placere si multumesc happy o sa am nevoie..liceul meu e cam pretentios rolling on the floor.

| Geanin explică (pentru Nirvanaaa):

De ce?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Geanin):

Adica profesorii sunt duri, stricti si foarte neintelegatori rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite lista de materii
Sport
Romana
Matematica
Biologie
Fizica
Chimie
Franceza
Engleza
Informatica
Logica
Desen
Muzica
Religie
Istorie
Geografie
Eu as zice sa iti iei caiete studentesti pentru ca o sa scrii mult la matematica, fizica si chimie
La engleza si franceza iti poti lua decat 2 mici pentru fiecare, pe unul temele si pe celalalt il ti pentru notite, la romana iti iei doua pentru ca o sa scrii mult (studentesti)
Religie : caiet mic
Biologie : caiet mic
Logica : caiet mic
Informatica : 1 caiet mic pentru orice eventualitate
Istorie si Geografie : Caiete mari studentesti
Dirigentie : nu cred ca o sa fie cazul, ai putea lua o agenda :)
Uite si un model de orar :
http://ihr.newprojects.org/materiale/orar_v4/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si cum esti invatat sa scrii.
La materiile mai "mari" iti poti lua caiete studentesti sau iti poti lua la toate.
Rest...Ca si in generala, sa ai pixuri,creioane,trusa geometrica, creioane colorate, guma de sters, ascutitoare, foi etc.
Nimic special.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe bune? Ia si tu o foaie. Sau daca nu, poti sa scrii pe servetel, au mai fost cazuri. Pixuri imprumuti de la ceilalti.