| loveanime059 a întrebat:

Hey, buna, vreau sa-mi creasca parul, si de ex vreau sa-mi dau cu ulei de ricin sau miere, daca vreau sa-mi creasca trebuie sa dau doar la radacina sau la varfuri, sau la aman2? dau fundawinking

Răspuns Câştigător
| dianadiana18 a răspuns:

Una din problemele medicale cele mai frecvente la barbati in special dar si la numeroase femei este caderea parului. Folosind ulei de ricin pentru cresterea parului, ajutam parul sa creasca mai rezistent si mai sanatos. Terapia cu ulei de ricin este un tratament natural de prim rang impotriva calvitiei rezultate datorita mostenirii genetice, a stresului, dietei, a stilului de viata si a factorilor de mediu. Avantajele folosirii uleiului de ricin in mod regulat pe scalp si pe radacinile parului sunt nenumarate. Iata cateva dintre acestea:

fireste, cresterea parului. Fapt observabil direct cu ochiul, daca de exemplu veti trata o portiune cu ulei de ricin iar pe alta o veti neglija.

ingrosarea firelor de par subtiate.

se previne deteriorarea parului, inevitabila altfel in timp datorita unor multipli factori negativi, existenti in mediul inconjurator.

este tratat parul uscat, care reprezinta o alta forma de degradare a vitalitatii parului.

parul si scalpul este hidratat si ca urmare va redobandi acea stralucire naturala caracteristica.

este prevenita uscarea scalpului, care altfel poate duce automat si la uscarea parului.

se previne despicarea varfurilor, vizibila mai ales la parul lasat mai lung sau vopsit.

este ameliorata si imbunatatita starea noastra generala de sanatate si vitalitate.

Pentru a preveni caderea parului sunt recomandate niste tehnici specifice de aplicare a uleiului de ricin pe podoaba noastra capilara. Fiti va rog atenti si procedati intocmai:

uleiul de ricin se va aplica pe scalp si la radacina firelor de par cu ajutorul varfului degetelor.

masand usor scalpul veti distribui uleiul uniform pe suprafata afectata.

atunci cand folositi ulei de ricin pentru masaj capilar sa aveti grija sa nu folositi ulei in exces, pentru ca atunci il veti spala si indeparta ulterior mult mai dificil.

dupa ce terminati de aplicat uleiul pe intreg scalpul, veti acoperi capul cu o boneta de plastic iar mai apoi il veti inveli cu un prosop, pentru ca uleiul sa ramana presat pe cap si sa isi desfasoare in totalitate actiunea sa adjuvanta.

durata de actiune a uleiului asupra capului este de aproximativ 15, 20 de minute, dar recomandabil ar fi sa lasati uleiul sa actioneze pe durata unei intregi nopti.

dupa ce uleiul si-a terminat perioada de actiune se va clati bine parul cu apa si sampon, pana ce uleiul dispare complet. Nu trebuie sa va speriati de mirosul greu, specific al acestui ulei. Desi considerat de multi drept respingator, nu va ramane permanent in podoaba dvs. capilara, dupa clatirea cu apa si sampon ea disparand de parca nici nu ar fi fost vreodata prezenta. Bineanteles, in functie de preferinte, uleiul de ricin poate fi folosit in combinatie si amestec cu alte diferite tipuri de uleiuri, de exemplu cel de struguri, pentru a-i mai scadea din consistenta sa vascoasa si pentru a face mirosul mai suportabil si mai placut. Daca doriti insa rezultate maxime, atunci recomandarea e una singura, folositi acest ulei si respirati pe gura daca trebuie. Parul, aspectul si sanatatea dvs. o merita cu prisosinta.

aceasta intreaga procedura pe care am descris-o mai sus se va repeta in timp, altfel efectele benefice asupra parului nu vor fi depline! De aceea, o data pe saptamana, timp de 6-8 saptamani, veti repeta acest masaj pentru ca rezultatele sa fie vizibile si durabile.

3 răspunsuri:
| simona_4854 a răspuns:

Buna nu cred ca ar fi bine sa te dai cu ulei! Adica nu e nimic rau, dar eu as zice mai bine sa il piepteni si sa ai grija de el. A si mai e o solutie, dar poate e un pic urata. Sa il impletesti! Cred ca ti-am fost de ajutotr. Funda?

| AndreiAndrei99 a răspuns:

De la radacina, normal, o planta creste de la radacina nu din crengi si frunze,

| madalinnnaa a răspuns:

Eu cred ca doar la radacina happy