| 123098a a întrebat:

Hey! Ce părere aveți despre fondul de ten Vichy dermablend pentru imperfecțiuni? Dar despre fondul de ten de la La Roche Posay? Menționez faptul ca am acnee. Deci, care e mai bun?

2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Fii serioasa! Ce rost are sa te prostesti cu fond de ten cand poti fi naturala. Ai zis ca ai acnee, deci mai bine foloseste niste lotiuni specifice pe baza de zinc sau creme pe baza de zinc pentru acnee, tine fata curata sa respire porii, apoi o data pe sapt foloseste o masca cu suc de lamaie si putin bicarbonat de sodiu 5 - 10 min si vezi cum este. Fondul de ten il aplici insa problema ramane sub, deci nu ai rezolvat-o ci ea continua sa fie, adica acneea! Cand acoperi, arati pe moment bine insa mai tarziu fata isi va pierde farmecul si va trebui sa aplici mereu fondul de ten ca sa arati cumva. Banuiesc ca esti tanara si inca o fata superba; are rost sa iti distrugi fata cu prostii fiindca ai acnee? Acneea este ceva ce se vindeca si arata ca esti inca tanara; are vreun rost sa strici farmecul tineretii? La plafare gasesti diverse creme si lotiuni cu plante (cimbru de gradina, citrice, rosii etc.) care sunt perfecte pentru acnee. Le poti combina cu cele cu zinc si incetul cu incetul fata se vindeca si arati din nou super! Poti acoperi o imperfectiune insa asta trebuie mereu facuta si peste ani mai adaugi si ridurile si munca e dubla! Eu zic ca ar fi bine pe la 100 de ani sa aplici fondul de ten ca sa arati de 20 insa acum, arati minunat fara! Daca mai ai pete pe fata, lamaia si bicarbonatul le vor inlatura cu timpul si nu ai nevoie sa mai ascunzi nimic. Mergi la soare, ca fata sa-si refaca singura echilibrul si ai rabdare! Viata este rabdare in credinta si speranta! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le-am încercat pe amândouă.
Primul încarcă tenul, iar al doilea nu are aproape deloc rezistență la transfer.
Deși tind spre Roche Posay, mai bine rezolvi cu acneea și lași fondul de ten pentru mai târziu.