| TheonaBlood a întrebat:

Hey. Ce semnifica tricolorul gaurit? Ofer fundita.

Răspuns Câştigător
| Mareacluj a răspuns:

Este simbolul Revolutiei de la 1989. Pana la 1989, probabil tu nu ai prins perioada aia, Romania, pe atunci Republica Socialista Romania avea 3 steaguri, unul tricolor si doua rosii. Cel tricolor avea in mijloc o stema care cuprindea o imagine cu campuri cu grau, paduri, sonde soare stralucitor pe cer albastru, aceata imagine incadrata intr-un fel de coroana din spice de grau avand o stea rosie cu 5 colturi in varf si in partea de la jumatate in jos o panglica tricolora. Doar ca acea stema e care scria si Republica Socialista Romania prin steaua rosie cu 5 colturi simboliza comunismul. Cum steagul tricolor avea o mai veche origine, nicidecum legata de regimul comunist, la Revolutie in 1989, cand practic s-a inlaturat regimul comunist, oamenii care au iesit in strada au taiat partea din mijloc reprezentand acea stema. Iti dai seama in acea perioada de cateva zile cumplite, nu statea nimeni sa fabrice steaguri noi fara stema iar revolutionarii nu puteau iesi cu steagul cu stema comunista in strada de vreme ce luptau contra regimului comunist. Sper ca te-am lamurit!

2 răspunsuri:
| Mareacluj a răspuns:

Am uitat sa spun de celelalte doua steaguri rosii, unul avea o stema reprezentand o secera si un ciocan, celalalt, o secera si un ciocan intr-un chenar reprezentand manunchiuri de spice de grau, si deasupra careia scria PRC (partidul comunist roman). Acestea au fost inlaturate de tot, pentru ca atat steagul rosu, cat si stemele erau caracteristice regimului comunist, stemele fiind preluate de la chinezi care aveau un regim comunist dintre cele mai acerbe. Cum pentru prima data steagul tricolor a fost aprobat pe timpul domniei lui D.Alex. Ghica (1834), neavand nici o legatura cu comunismul, acesta a fost pastrat in continuare, fara stema

| Ratonhnhakéton a răspuns:

Pai acolo era poza lui Ceausescu, asa ca au taiat-o in semn de protest, uar daca le-ai vazut acum in semn de protest pentru Basescu.