| Aηηy a întrebat:

Hey big grin, azi mi-am luat role si nu prea ma pricep sa merg sad, mai mult ma tin de sarma de rufe si imi dau drumul prin curte. Cateva sfaturi ca sa scap de fricahee hee. Vreau sa invat cat mai repede. Cum trebuie sa stau? aplecata in fata, sa nu ma las pe spate etc... dau funda`.:X:*

Răspuns Câştigător
| annutza a răspuns:

Tot ce trebuie s faci e sa ai incredere in tine. d preferat e sa mergi pentru inceput p un drum catre deal ca poti invata s iti tii echilibrul. aaaaaaaa, j ink ceva cand mergi p role s faci pasii lungi pentru ca daca nu o s pari carachioasa. sper ca ti-au fost d ajutor sfaturile mele.eu merg p role d 5 ani si am cateva cicatrici d l ele. pup l u:*

7 răspunsuri:
| ed23tm a răspuns:

Incearca si exerseaza cat mai mult pana la urma vei reusi.
nici eu nu prea staim dar am invatat pana la urma cum se merge pe role
secretul este exersarea!

| n0name a răspuns:

J eu am probleme cu curajullaughing vreau sa imi iau alte role dar.sincer mi`e cam frica sa ma sui din nou pe elelaughingrolling on the floor nu vreau julituri, zgarieturi si vanatai...laughing ca ne facem de raslaughing suntem si noi fetelaughing aparatorile...merg si alea. dar uneori mai rau o patestilaughing eu zic sa iei pe cineva prin parc sa te tinabig grin si o sa inveti. take care:X vad ca ai dat funditahappy

| AnonimaDoarTaci a răspuns:

Stiu la inceput frica e pe primul loc.Stiu senzatia.Doar ca dupa ce te obisnuiesti o sa vezi ca frica dispare.Nu te mai gandi atat "mie firca, vai o sa cad"...nuhappy. Concentreaza pe picioare si pe echilibru.Sau daca tot tie frica cheama pe cineva sa fie langa tine.big grin

Succes, bafta si mult noroc.:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am invatat anul trecut sa merg
Am inceput in casa.Am un hol lung de 5 m si am inceput sa merg pe el.pe jos aveam covor. Apoi am mers afara si m-a tinut o prietena de mana.Era un drum nu prea lin, adica avea pietre in compozitie, pe care le simtihee hee
Incearca sa nu mergi la vale la inceput. Evita locurile aglomerate pentru ca te bruschezi si nu stii cum sa reactionezi. Apoi incearca o strada fara probleme si astfel poti sa spui ca ai invatat cat de cat.Si inca ceva:fa pasi ca la patinaj, in lateral, putin aplecata, dar nu foarte tare pentru ca vei cadea happy eu asa am facut si fara sa mint nu am cazut niciodata.Sunt o fire fricoasa si preventiva.Desi arati penibil cu cotiere genunchiere si manusi e bine sa le ai.Crede-ma am mers eu la 14-15 ani cu ele pe strada si nimeni nu ma privea ciudat happy
bafta happy

| stefanutuuu a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea sa imi iau si eu cat o costa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact azi mi-am luat si eu role si habar nu am cumsa merg pe elebatting eyelashes. dar ma ajuta prieteni si faimiliawinking

| skateSMART a răspuns:

Buna,
In primul rand nu te tine de sarma de rufe, nu va face decat sa iti ridice centrul de greutate de la sol si sa te dezechilibreze.
In al doilea rand, tehnica de punere in miscare ar fi cam asa (cat pot sa o spun in cuvinte):
1. Trebuie sa indoi genunchii indeajuns de mult incat sa ajunga undeva deasupra degetului mai de la picior. Spatele drept. Centrul de greutate trebuie sa ajunga acum, daca te uiti din profil, undeva la mijlocul ghetei.
2. Trebuie sa iti pui picioarele intr-un V, adica ceva de genul \\ //. Apoi schimbi greutatea de pe unul pe celalalt facand cate un mic pas inainte.
Ar trebui sa rulezi deja.

Pentru detalii mai multe, contact me si ne vedem in parc.
Sursa informatii: 9 ani de mers pe role si 1 an de instructor certificatwinking