| NbhdDaughter a întrebat:

Hey.De ceva timp,mai mult de un an, viata mea se duce in jos.Cate o problema apare in fiecare zi,si in viata sociala,si in familie,si de sanatate(mai ales)... Daca sunt fericita pentru mai multe zile, peste scurt timp apare un dezastru.Nu stiu ce sa mai cred, am ajuns la concluzia ca e vorba de un blestem sau ca cineva a facut vraji sau a umblat cu necuratul asupra mea.Va rog sa nu radeti,credeti-ma, nu mai stiu ce sa fac.Nu imi amintesc sa fi facut o greseala atat de mare in trecut incat sa merit asa ceva.Sunt o fire religioasa si intotdeauna am cautat sa fac voia lui Dumnezeu,si mereu ma rog sa ma salveze din acest chin continuu,dar pare sa nu ma asculte.Ce pot face? Cum pot scapa de acest blestem? Mentionez ca sunt doar un copil, am 14 ani, si nu stiu cat voi mai putea sa rezist...

12 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Probabil exagerezi, la virsta ta totul pare dramatic, tinzi sa nu vezi imaginea de ansamblu si sa crezi ca e un blestem pe tine.
daca insa ai cu adevarat un blestem pe tine (adica ai ghinioane in lant, mult mai multe decit ar fi normal) poti sa tii post, cam asta ar fi singura metoda accesibila tie la virsta asta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O zi trista nu inseamna o viata trista.Fii optimista!

| Wehes a răspuns:

Mda, stai linistita nu esti singura. Si mie mi se intampla la fel, tot felul de ca. turi in fiecare zi. Sentimentul ila parca ne fu.e viata laughing
Si eu, eram ila mai ''credincios'' dar am, ajuns la concluzia ca biserica e o noua forma de facut bani in Romania, in cele din urma => Ateu.
In fine, nu vorbeam de religii.
Am ajuns sa nu mai imi pese de tot ce se intampla, chiar daca e rau sau foarte rau, pur si simplu treci peste, nu-ti pasa, nu dai atentie. Astepti sa ti se intample si ceva bun. happy

| EmyEmyy a răspuns:

Trebuie sa lupti si sa rezisti fa-ti multi prieteni speciali care sa te ajute sa porti aceasta povara. Bafta!

| EugenRomaniuc a răspuns:

Uite, uita-te la cateva videoclipuri d-ale lui Vlad. Merita, iti promit! http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

| NbhdDaughter explică (pentru EugenRomaniuc):

Serios? Crezi ca mie imi arde de "Tinuta care trebuie adoptata in club"?

| EugenRomaniuc a răspuns (pentru NbhdDaughter):

Vezi, esti negativa cu cei care incearca sa te ajute! Asta este un motiv de ce esti suparata si de ce ai multe belele! Ca sa fie mai bine prima data trebuie sa te schimbi pe tine! Esti singura care te poti ajuta! Pe langa vlogul lui Vlad recomand si pagina asta de facebook https://www.facebook.com/pages/Vodk%CE%B1-Lemon/229110040444056 :D Nu mai fi respingatoare, ai incredere!

| XмιѕтιqυєX a răspuns:

Hey hey hey..Acesta nu este un blestem! Problemele în general apar pentru că eşti tristă. Eşti tristă = probleme=mai multe probleme etc etc. Fii fericită! Zâmbeşte! Ce re sfatul părinţilor pentru că încă eşti un copil! Aşa este viaţa, ne pune la încercare.Totuşi, trebuie să fii tare, numai aşa reuşeşti!

Baftă!

| Sssteleveerzi a răspuns:

Crede-ma exact despre asta vorbeam aseara cu o prietena...De ceva timp incoace numai necazuri, certuri si agitatie in viata mea. Prima data m-a lovit o masina la picior, apoi tatal meu a lovit masina, fratele meu a cazut cu un motor..la asta se adauga multe certuri si reprosuri, in fine, cred ca nu prea te intereseaza dar macar sa stii ca nu esti singura... Eu am zis ca duminica o sa ma duc pana la Curtea de Arges la Manastire happy Dar cred c totul tine de starea ta de spirit,eu de la un timp sunt foarte agitata, si foarte pesimista..si parca mai mult atrag raul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sssteleveerzi):

Creata mea nu o duce bine si cand creata mea nu o duce bine nici eu nu o duc binesad