| flavius01 a întrebat:

Hey! Help pls! Eu am 16 ani si vreau sa merg la facultatea de Film pe scenaristica cand va veni vremea sa aleg. Acum am o dilema: pot sa merg la noi la UNATC in Bucuresti, dar acolo nu are o sectie anume de scenaristica, aceasta fiind inclusa intr-un domeniu mai mare (critica de film, etc) sau pot sa merg in Olanda la o facultate care are sectie speciala de Scenaristica dar trebuie sa ma pun sa invat limba un an ca sa pot sa incep acolo. Ce imi sugerati?

5 răspunsuri:
| xCarolina a răspuns:

Sa faci facultatea in Olanda si apoi sa te intorci in Romania nu mi se pare sa aiba vreun sens. Daca esti dispus sa te muti acolo si inveti cu seriozitate limba, fa-ti curaj si pleaca.Fa ceea ce iti doresti, chiar daca impune sacrificii.

| eliaclodia a răspuns:

Adica esti asa un geniu sa inveti o limba cu usurinta si adica esti intr-atat de bogat sa mergi in alta parte? De ce Olanda? Eu nu stiu ce facultate e acolo, de asta intreb.
Sfatul meu e daca ai bani sa faci meditatii cu cineva, deoarece esti pe dinafara total. Pe urma, dupa meditatii, vedem daca s-a prins ceva de tine sau e inutil sa continui.

| eliaclodia a răspuns:

In Romania, toti din domeniu, poate chiar si meditatorul, iti vor spune: ce ai mai venit si tu, vrei sa ingrosi si tu randurile ratatilor, suntem destui.

| flavius01 explică (pentru eliaclodia):

Uhmmm oare cum sa iti zic? Scenaristi...sunt doar 12 locuri pe tara. Asa ca nu cred ca sunt tare multi in tara asta. Apoi nu vorbi te rog daca nu stii si vrei sa pari si desteapta. Arata-mi tu mie un meditator in scenaristica si vorbim dupa. Nu stii ce facultate e in Olanda... dupa cum tratezi subiectul nici macar aici nu stii ce facultate e. Sunt pe dinafara total? Nu imi pari din domeniul scenaristicii, asa ca tu esti mai pe dinafara decat mine, poti sa fii sigur. Daca nu ai chef sa raspunzi la intrebari, atunci de ce o faci? Doar ca enervezi lumea?

| eliaclodia a răspuns (pentru flavius01):

Ti-am zis ca acum foarte multi ani am avut ceva in cap asemanator tie. Meditatori sunt chiar unde vrei sa dai tu, au fost anul trecut in martie, pe bani, pregatiri pentru examen. Citeste si pe net. Dar deja, dupa cum reactionez nu te sfatuiesc sa incerci vreodata sa ii cauti, deoarece esti enervant de superficial si ei sunt chiar pe dos. Pa!