| MickyloveAndySixx a întrebat:

Hey, hey, hey!
Dati-mi cateva sfaturi: Eu sunt in clasa a VIII-a si imediat o sa trebuiasca sa ma hotarasc la ce liceu sa merg! sad Dar nu ma pot hotara!

1. Sunt buna la desn (toata lumea spune asta nu numai eu!) si imi place! Doar ca nu prea stiu sa fac haine, si nici la arhitectura nu prea ma pricep... deci mai ramane doar arte plastice, dar nu stiu ce as esi asa bine de acolo! sad poate ajung sa desenez/pictez si sa le vad pe strada... crying DAR IMI PLACE FOARTE MUL SA DESENEZ! si lucerz foarte mult sa pot ajunge la liceul de arte! [desenul din avatar este facut de mine]

2. Imi place foarte mult sa tund si sa fac freze devil sa vopsesc si etc! (am tuns-o pe bunica mea simi-a iesit cum ar fi fost la coafor! si experimentez cateceva nou mereu pe parul meu [am suvite albastre si sunt rosie in cap! laughing ]) daca ma duc la licul de unde ies coafeza as iesii direct cu o meserie! sigh prietenii mei spun sa merg la acest liceu k s-ar putea k daca ajung la liceul acela o sa ma mut langa ei!

NU STIU CE SA FAC! va rog ajutati-ma!
DAU FINDA LA CINE IMI DA CEL MAI BUN SFAT! >big grin

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Hm, atunci o alta idee ar fi sa urmezi un liceu intr-un domeniu dintre cele doua (de exemplu, arte) si in ceea ce priveste celalalt domeniu, ai putea urma, dupa liceu (sau in acelasi timp, desi e mult prea solicitant, zic eu), un curs, in urma caruia poti obtine un certficat si poti activa si in domeniul respectiv. Iar dupa liceu si dupa terminarea cursului, ai putea avea sanse duble sa iti gasesti de lucru, fiindca ai avea calificare in doua domenii. Eu asa cred ca as proceda thinking

11 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi la un liceu de arte, daca iti place atat de mult desenul. Mi se pare ca iti da o satisfactie mai mare sa creezi ceva si sa fii apreciat pentru asta, decat sa tunzi si sa coafezi (desi vei putea fi apreciata si in domeniul asta). Eu regret ca nu am mers la un liceu de arte, dar in cazul meu a fost ceva mai complicat, fiindca eram deja a IX-a cand mi-am dat seama ca asta mi-as dori (si nici nu m-am transferat). Oricum, tu decizi in final si daca iti plac ambele in mod egal, singurul lucru care iti ramane de facut este sa te gandesti care activitate iti ofera o satisfactie mai mare.

| MickyloveAndySixx explică (pentru thegatekeeper):

Pai amadoua sunt la fel de superrr pentru mine! SI IMI DAU O SATISFACTIE FOARTE MARE! crying si nu ma pot hora! crying

| MickyloveAndySixx explică (pentru thegatekeeper):

Dapppp... dap dap dap dap! big hug :*

Ms!winking

| thegatekeeper a răspuns (pentru MickyloveAndySixx):

Cu multa placere big grin.

| MickyloveAndySixx explică (pentru thegatekeeper):

Am intrat la ARTE! :X si o sa fac si un curs ceva... dupa un semestru... o zis mama ca deja se interesiaza! :X multumesc!winking

| thegatekeeper a răspuns (pentru MickyloveAndySixx):

Hm, atunci o alta idee ar fi sa urmezi un liceu intr-un domeniu dintre cele doua (de exemplu, arte) si in ceea ce priveste celalalt domeniu, ai putea urma, dupa liceu (sau in acelasi timp, desi e mult prea solicitant, zic eu), un curs, in urma caruia poti obtine un certficat si poti activa si in domeniul respectiv. Iar dupa liceu si dupa terminarea cursului, ai putea avea sanse duble sa iti gasesti de lucru, fiindca ai avea calificare in doua domenii. Eu asa cred ca as proceda thinking

| Merilynne a răspuns:

De ce nu te duci la filologie? Acolo ai mult se pune accent pe romana, engleza, si parca scapi si de fizica in a11-a, nu mai stiu sigur. Oricum, acolo materiile ca matematica, fizica nu se pune mare accent pe ele si dai bacul la M2.

| MickyloveAndySixx explică (pentru Merilynne):

Mda... faza e k eu la Engleza sunt varzaaaa! la romana nu prea ma stiu. k ma enerveaza cu tote prostiile de care nu am nevoie! de aia sunt si la cea cam naspa... sad cred ca se vede dupa scris! rolling on the floor))

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un liceu de arta poate

| DavidTTwowTT a răspuns:

Du-te la liceul de arte, oricum o sa te perfectionezi. Daca zici ca nu esti buna la arhitectura, zici ca nu esti buna la desen, ca e tot aia, poate pentru ca nu iti place, nu ai incercat si zici ca nu te pricepi oh go on. Dinc ate stiu eu, la liceul de arte iti da in proba de desen, sa desenezi natura moarta... deci n'ai ce face cu hainele, dar totusi munceste mult pe ele.
Sa te faci coafeza, nu ar fi un lucru rau ca meseria are viitor. Dar e cam plictisitor laughing Oricum are si avantajele ei, relatii si toate cele. Si nu uita ca frizerul si barbierul sunt cei mai respectati din comunitate laughing e o munca nobila. Cat despre arta vanduta la coltul strazii... sti si tu ca artisti sunt apreciati dupa ce mor.
Tu esti fata, o sa te casatoresti cu cineva laughing. Dar totusi trebuie sa fi pregatita. Munceste mult si du-te la arte oh go on ca te decurci tu big grin mai ales daca ai talent calumea, o sa ti se iveasca tot felul de concursuri si galeri. si iti poti face o cariera inca de pe acum big grin

Sper ca te'am ajutat :d Bafta!