| xAlienx a întrebat:

Hey! Imi explica cineva cum e cu serviciul roaming?
[p.s.doresc sa vorbesc cu cineva din strainatate...care dintre noi ar trebui sa aiba activat roamingul?]
dau funda! >big grin

Răspuns Câştigător
| ovidius a răspuns:

Evident, el trebuie să aibă roaming (deoarece se află în altă regiune/ţară/reţea).

Tu nu trebuie să faci nimic.
Când suni tu, eşti taxat cu valoarea apelului local (sau gratis dacă ai minute incluse) iar el plăteşte roaming-ul. În UE e undeva pe la 0.08 cents pe min. Ieftin. Dacă însă e în afara UE e mai scump.
Când sună el, tu nu ai niciun fel de costuri. El plăteşte integral.

2 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Nici unul, in cazul in care persoana care locuieste in strainatate are un sim cu numar din tara respectiva. Roamingul se foloseste atunci cand o persoana dintr-o anumita tara, depaseste granitele tarii dar nu isi schimba si simul si implicit numarul, astfel are nevoie de roaming pentru a se putea conecta la diferite retele existente in tarile pe care le tranziteaza.

| AlexeHellsing a răspuns:

Când suni tu, eşti taxat cu valoarea apelului local (sau gratis dacă ai minute incluse) iar el plăteşte roaming-ul. În UE e undeva pe la 0.08 cents pe min. Ieftin. Dacă însă e în afara UE e mai scump.
Când sună el, tu nu ai niciun fel de costuri.