| AndrewAndy a întrebat:

Hey....in curand o sa plec in Franta si vreau sa le duc celor de acolo 2 cartuse de tigari, 4 sticle de vin(sticle de 750ml) si o sticla de rachiu(sticla de 500ml). O sa merg cu avionul deci pot sa trec cu ele? Nu vreau sa dau spaga sau sa merg la risc... vreau ca totul sa fie legal. Daca nu ce cantitati maxime am voia sa iau?

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Un cartus de tigari si un litru de alcool. Dupa asta, e 80 de euro amenda pentru un cartus sau un litru in plus.
Auzeam zvonuri ca poti trece cu doua cartuse, dar nu m-as baza pe zvonuri. Cauta pe site-ul administratiei vamilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie pana la 800 tigari si 20 litri de vin, insa de ce vrei sa duci vin in patria vinurilor?

| AndrewAndy explică (pentru suntserios):

Vreau sa le arat si lor cum e vinul romanesc si le duc tigari deoarece acolo sunt scumpe...dar rachiu pot sa iau?

| Methaallaid a răspuns:

Depinde de compania aeriană cu care pleci. Dacă duci alcool și țigări, poate te vor lua la controale, dar le spui că le dai cadou. Și este bine să le pui în bagajul de cală.

| anonim34666 a răspuns:

Pai atat timp cat cantitatile sunt mici si ai si bonurile pentru a le arata nu cred ca ai vre o problema