| belanelu123 a întrebat:

Hey lume happy toti colegi mei imi spun ca sunt aroganta(ca de aia nu sta nimeni cu mine sad ) ca sunt fitoasa, aroganta mereu cu capul in jos (gen nu imi pasa de nimeni si nimic) oare chiar sunt aroganta laughing)) cum pot sa imi dau seama?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Inceaca sa-ti analizezi comportamentul cu alte persoane dintr-o perspectiva obiectiva si sa-ti dai seama cum ai considera tu o persoana care se poarta ca si tine.
Daca nu te ajuta, discuta cu niste colege si intreaba-le de ce te considera asa si roaga-le sa detalieze caci n-o sa te superi si dorsti sa te schimbi.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca toata lumea iti spune ca esti aroganta, atunci inseamna ca, asa este!
Cand 1 persoana afirma ceva, ii poti pune vorbele la indoiala, dar cand afirmatia vine de la mai multe persoane, atunci este adevarata!
In cazul tau, daca toti colegii spun asta, inseamna ca, chiar esti aroganta.
Acum ca stii asta, nu crezi ca ar trebui sa fii mai modesta si sa te schimbi? Asta daca nu vrei sa fii ocolita de oameni si sa ramai singura cuc!

| WaterDrop a răspuns:

"aroganta mereu cu capul in jos"... asta e ceva nou.

Din moment ce nu vrea nimeni sa stea in jurul tau, cu siguranta exista o problema. Poate nu neaparat aroganta, ci altceva? Daca insa chiar esti, mai lasa de la tine, asta daca nu`ti place singuratatea.

| al9264 a răspuns:

Eu, personal, cred ca aroganta nu e o problema atata vreme cat nu te opreste din a vedea realitatea asa cum e. Este o aroganta sa crezi ca suntem singurele fiinte din univers, o aroganta de tip rau. Tot o aroganta este sa crezi ca esti mai inteligenta decat altii, dar poate tu chiar esti asa...Aroganta este o chestie care ii face pe unii sa se departeze de tine, dar problema nu e neaparat la tine, Zici ca sunt chestii de care cica nu iti pasa, dar ele poate chiar nu conteaza si poate ai dreptate sa nu te intereseze. Ia pe rand fiecare aspect al vietii tale (daca nu fiecare, macar cat mai multe) si nu te intreba daca tu tratezi acele subiecte cu aroganta, ci daca ele merita sa fie tratate asa.

| octaviatatar a răspuns:

Pai poti sa faci teste de personalitate iar daca si acolo iti da ca esti aroganta incearca sa te schimbi. Incerca sa vezi ce e gresit in comportamentul tau si schimba. Cel mai bine poti sa schimbi/vezi ce e in neregula cu comportamentul tau intrebandu-ti cel mai bun prieten/a si sa te ajute. Eu asa am facut si a functionat

| Axelx a răspuns:

Păi știi cum e, când îți spune unul poți să-l ignori. Când sunt 2, la fel. Când sunt 3, deja îți pui înterbări. Când îți spune toată lumea asta înseamnă că este o problemă la tine. Când deja oamenii se adună nu cred că fiecare dintre ei este prost, ci la tine poate chiar e o problemă ce oricum poate fi remediată. Important este să recunoaștem că avem o problemă, ăsta e primul pas. Să fi tu sinceră cu tine însuți. Dacă ai un prieten bun dintre ei, sau știi că careva este așa mai inteligent să zic așa, ia-l deoparte și întreabă-l care îți sunt problemele, ce faci tu greșit să îi determini să îți zică că ești arogantă, și pe viitor încearcă să repari acele greșeli. Când îți vine să le faci ia o pauză zi gata, stop, calmează-te și reia-ți activitatea. O zi bună îți doresc happy