| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU...

La începutul scolii am început sa fiu ignorata de bff. Ne-am certat rău de tot, dar asta nu e problema. De la cearta aceea, colegii au început sa ma agreseze verbal și câteodată fizic, pe scurt, e vorba de bullying. Eu sunt o fire mai timida, dar dacă începi sa ma cunoști îți vei da seama ca nu e chiar asa. Da, le răspund, asta pentru ca nu îmi place sa fiu bătaia de joc a altora. Insa nu mai suport, am doar 2-3 colegi care mai stau cu mine. Sunt bârfita de fete, îmi spun ca sunt fitoasa și aroganta. Am vorbit cu părinții mei, dar aceștia îmi spun sa nu ii bag în seama. M-am rugat de ei sa ma mute la alta școală, dar nu vor. Ceea ce va cer acum sunt niște sfaturi, cum sa nu mai fiu aroganta, fitoasa și bârfita.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| crud a răspuns:

Mutatul la alta scoala nu este o solutie buna, pentru ca te va urma "faima" castigata. Bff-urile nu fac scandal, ci discuta civilizat despre problemele lor. Daca ai ales sa iti speli rufele in public, iata, publicul riposteaza. Bun, lasand asta la o parte, trebuie sa stii ca barfa nu o vei putea stopa, orice ai face. Daca faci ceva gresit, va fi discutat ca si o stire de TV, daca vei face ceva bun, nu va fi destul de bun si meh, esti fitoasa. Nu este in regula sa fii agresata verbal si, cu atat mai putin fizic. Ok, sa spunem ca la partea verbala ai raspuns si tu, nu te-ai "lasat mai prejos". Dar, daca intr-adevar au avut loc agresiuni fizice, atunci este neaparat necesar sa le spui parintilor si dirigintelui. In rest, mie mi se pare destul de ok sa stai cu cele 2-3 colege si sa te intelegi minunat cu ele. De fapt asta si conteaza cel mai mult, sa ai un grupusor al tau in care sa te simti bine. Curaj, totul va fi bine!