| Louissa a întrebat:

Hey! M-am angajat part-time pentru ca sunt și in școala de șoferi și învăț și pentru bac. Spuneti-mi sincer, credeți ca dintr-un salariu de 1000 lei este posibil sa strâng bani pentru o mașina de 5-6 mii €? Având in vedere faptul ca strâng toți banii și nu plătesc nimic, am luat recent salariul și nu m-am atins de ei, vreau foarte mult sa-i strâng pentru mașina. Vreau sa îmi spuneti sincer fără mila sau ceva, mai are vreun rost sa lucrez? Pentru ca dacă nu îmi pot lua mașina din acest salariu nu ma mai duc la munca pentru ca nu are niciun rost.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Așa este, dar asta și fără dorința de mașină. Dacă nu ai motiv. nu merită să mergi la muncă. Dar va exista totdeauna un motiv. Așa că eu zic să mergi la muncă și apoi o să găsești un motiv să cheltui banii.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Am facut un micut calcul : 6000 * 5 / 1000 / 12 = 2, 5 ( ani. Aproximativ, desigur)
Asadar : Daca tu ai un salariu de 1000 de lei si nu platesti nimic cu el, il economisesti, iar acesta ramane constant, in 2, 5 ani iti vei putea lua o masina de 6000 de euro, daca valoarea medie de schimb leu-euro ar fi de 5 - 1.
Mai bine mergi la munca. Asa vei avea o parte din bani si cu siguranta iti va creste si salariul cu vechimea.

| Louissa explică (pentru rosessunflowersandlillies):

As merge, dar când mai am timp sa învăț Pt bac? Sincer și cu bac-ul asta nu știu ce sa fac dacă are vreun rost sa mi consum atâta timp și energie Pt el, sunt atâția oameni care îl au și nu au făcut nimic, tot cu un salariu micuț trăiesc. E o perioada foarte grea Pt mine Pt ca nu știu ce sa fac crying

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru Louissa):

Eu cred ca e mai bine sa iei BAC-ul, mai ales ca mai sunt doar cateva luni pana la examen, nu are rost sa te opresti acum. Insa tu decizi daca e mai important pentru tine BAC-ul sau locul actual de munca (oricum il vei schimba dupa o perioada, 100%, iar fara BAC ai mai putine alegeri cu un salariu mai mic in general).