| ζøvع a întrebat:

Hey.nu mai pot de nervi. deci su am 12 ani iar sora mea are 17 ani. ma bate in continuu, nu stiu ce sa fac. ma enerveaza la culme, cateodata oo urasc. ia mama ii spune sa termina iar a doua zi tot ce vrea ea face. eu cred ca este din cauza schimbarii ei. deci sa va povestesc. ea are un prieten de 20 de ani si de cand sta cu el numai fite are in cap, nu mai vede nimic decat pe el, parca il iubeste mai mult pe el decat pe mien ( familia mea). nu vreau sa va faceti o parere rea despre ea, este curata, frumos, la moda, dar acasa se comporta urat rau cu mine. tot timpu isi bate joc de mine, parca nu ma mai vrea. nu vb cu mine.nu stiu ce sa fac.cu prietenul ei se comporta asa frumos si ii vorbeste frumos iar daca greseste cu ceva imediat ii spune "scuze" dar cand e cu mine vb rastit, deja am inceput sa am frica de ea.caci de minim 5 ori pe zi aud din gura ei "te bat". app eu am minute pe el si ea nu, imi i-a telu, azi de ex la scoala nu am vrut sa i-l dau si a inceput pe acolo sa ma faca de tot cacatu. ce sa fac?
fara mistouri am nevoie de mare ajutor

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

Deea, ceea ce ti se intampla este aproape normal. Sora ta are 17 ani, varsta la care personalitatea noastra este, de cele mai multe ori, definita deja. Este normal ca ea sa aiba un prieten, iar 3 ani nu e o diferenta mare intr-un cuplu. De asemenea, majoritatea fetelor indragostite ii dedica mai mult timp iubitului, decat celorlalti din jur, cel putin in prima faza a relatiei. Pana acum poate ca erati prietene foarte bune si acum, pentru ca ea a inceput sa petreaca mai mult timp cu el, tu esti geloasa si nu-l suporti pe prietenul ei din cauza asta. Si asta e normal, intr-o anumita masura.
Tu ai 12 ani, varsta pubertatii, varsta la care nu esti nici adolescenta, dar nici copil nu mai esti si incerci sa te regasesti, sa aflii mai multe despre tine si incepi sa iti formezi o personalitate, care mai tarziu te va defini. E normal sa incepi sa fii mai rebela decat pana acum, sa nu`ti convina anumite lucruri carora pana acum nu le dadeai atentie, etc. Si sora ta a fost asa, cand avea varsta ta. Doar ca ea nu a avut o sora mai mare, care sa "o faca de ras" sau sa o enerveze, din motive nu foarte intemeiate.
Sora ta te bate pentru ca nu e invatata inca cu schimbarile care se petrec in viata ta din cauza varstei si probabil ca i se pare ca, din fetita ascultatoare care erai, ai crescut si ai inceput sa ai si tu dorinte proprii, pareri si au inceput sa nu`ti convina anumite reactii ale ei, pe care pana acum poate ca le considerai normale si le luai ca atare, nu incercai sa le schimbi sau sa te revolti impotriva ei din cauza lor.
Mama voastra stie deja cum evolueaza oamenii la varsta ta si tocmai de aceea iti ia apararea in fata ei. Stie si cum e sa ai o persoana mai mica la varsta in preajma ta si de aceea nu face mare caz din comportamentul ei. Poate ca si sora ta si-a enervat mama, cand avea varsta ta. Poate ca mama ta n`a batut`o din cauza asta, insa la 17 ani inca nu poti sa-ti controlezi emotiile foarte bine si nu poti sa te gandesti la ceva de genul "e sora mea, chiar daca m`a scos din sarite si o iubesc si nu o s`o bat, oricat de tare m`a enervat".
Eu nu spun ca tu o enervezi in mod voit, dar prin faptul ca incepi sa iti creezi o identitate proprie, o enervezi. Asta nu inseamna ca trebuie sa incepi sa faci numai ce spune ea si sa renunti la propria personalitate. Dar ai putea sa incerci s`o intelegi si sa porti o discutie cu ea.
Daca tu ai minute pe telefon, si ea n-are, atunci ar putea sa te roage sa-i imprumuti telefonul tau, ca sa poata suna de pe el. Si tu ai putea sa i`l imprumuti. Surorile se ajuta intre ele. Nu stiu daca de la varsta asta, dar pana la urma ajung sa se inteleaga si se creaza legaturi puternice intre ele, de cele mai multe ori.
Intr`o seara (sau intr-o zi) cand sunteti amandoua acasa si nici una dintre voi nu se grabeste sa ajunga undeva, cheam`o la tine in camera si spune`i ca vrei sa vorbesti ceva cu ea. Nu te rasti, de genul "vino la mine in camera, acum!", ci vorbeste frumos, ca "te rog frumos sa vii pana in camera mea, vreau sa-ti spun ceva important". Daca sta la calculator in momentul respectiv, s`ar putea sa-ti spuna ca puteti vorbi si acolo. In cazul asta, intra tu in camera ei si aseaza`te in fata ei sau langa ea, dar nu foarte aproape. Spune`i ca iti doresti mult sa aveti o relatie buna, de prietenie, ca intre surori si explica`i ca nu ai nimic cu prietenul ei, doar ca esti geloasa, pentru ca o iubesti mult si ai vrea sa petreci mai mult timp cu ea. Mai spune`i ca intelegi ca s`a indragostit si ca iti doresti sa fie fericita, dar ca o rogi frumos sa incerce sa`si controleze furia in fata ta. Spune`i ca nu`ti place cand te bate, pentru ca in momentele alea ai impresia ca nu te mai iubeste. Si ca tu o iubesti pe ea, pentru ca e sora ta si vrei tot ce e mai bun pentru ea (chiar daca nu e adevarat 100%, e de efect si o s`o puna pe ganduri).
Apoi propune`i sa incercati sa va intelegeti. Spune`i ca daca s`ar purta mai frumos cu tine, daca ar spune "te rog da`mi telefonul, ca sa-l sun pe X", in loc de "da`mi telefonul!", daca ar spune "te rog sa ma lasi putin singura", in loc de "iesi din camera mea, ca te bat!", sau "multumesc", in loc de "macar atata poti sa faci si tu", nu ai avea retineri si ai ajuta`o de fiecare data cand ar avea nevoie. Si, desigur, promite`i ca, daca o sa se poarte mai frumos cu tine, o sa-i tii partea si in fata parintilor si n`o s`o mai parasti, asa cum poate ca ai facut pana acum.
Intreab`o ce o deranjeaza cel mai tare la tine si ce ii place cel mai tare la tine. Chiar daca o sa spuna ca o deranjeaza tot si ca nu`i place nimic, sa stii ca asta nu e adevarat si o spune doar ca sa aiba ea ultimul cuvant, ca sa para superioara. Oricum, probabil ca nu stie ce sa-ti raspunda si o sa se gandeasca la intrebarile tale in zilele urmatoare. Totusi, probabil ca nu`ti va da niciun raspuns, chiar daca il gaseste, pana la urma.
La finalul discutiei, du`te la ea, da`i un pupic dulce si imbratiseaz`o. Asta o s`o dea pe spate. Apoi multumeste`i ca te-a ascultat si tine`te de promisiune.

Daca nu vrea sa discute cu tine si te refuza din prima, vorbeste cu parintii tai (sau macar cu mama) si stabileste o discutie la care sa participe si ei (sau macar mama). Astfel, ei vor vedea ca tu ai intentii bune si, in prezenta lor, sora ta va trebui sa te asculte. Apoi poarta aceeasi discutie, chiar daca parintii sunt de fata. N`are cum sa nu functioneze.
Succes!

3 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Draga mea,intotdeauna exista rivalitate intre surori. Eu sunt sora mai mare, dar intotdeauna am incercat s-o ajut pe sora mea, care este cu 4 ani mai mica. Ea era cea care era mereu nemultmita si imi lua din lucruri fara sa-mi ceara permisiunea. Nu ne-am batut niciodata,dar mereu a fost invidioasa ca pot mai mult decat ea. Au trecut anii,suntem bunici acum si ne amuzam ori de cate ori ne aducem aminte de problemele dintre noi. Adevarul este ca diferenta dintre noi a ramas,si nu cea de varsta,ci de caracter. Dar fiind mature,ne acceptam asa cum suntem. Parerea mea este s-o ignori pentru ca o va durea mult. Probabil ca te simte mai slaba si se joaca cu tine. Isi exercita intr-un fel statutul de sora mai mare. Daca lucrurile denatureaza,te rog,sa ceri ajutorul parintilor. Ei au obligatia sa rezolve cu demnitate si fermitate orice altercatie dintre voi. Aveti aceleasi drepturi si obligatii. Asa ca, la scoala ocoleste-o, acasa n-o baga in seama si sigur va suferi ca nu-i acorzi atentie ca sora mai mare. Sigur te va intreba de ce te porti asa. Ii vei spune ca vei vorbi cu ea atunci cand te va respecta. Sper sa-ti fie de ajutor raspunsul meu.

| bogdan324 a răspuns:

Eu am avut exact aceeasi problema, cu sora mea handicapata mai mare(19 ani), am batut-o de i-au sarit dracii, am legat-o si de cusca cainelui de nervi, incearca sa fii mai.dur, poate o sa meargahappy

| AmNNNeZ1k a răspuns:

Mhoama in locu tau as chema pe unii si i-as da o lectie.