| Ioana1995HiDb a întrebat:

Hey TPU...Sunt clasa a opta si nu stiu ce profil sa aleg, imi place mate geometrie, romana, geografia, istoria, engleza, fizica, biologia ...si habar nu am ce profil sa aleg, ma puteti ajuta? Funda

Răspuns Câştigător
| JohnSeed a răspuns:

Din punctul meu de vedere as merge pe matematica-informatica sau pe biologie-chimie pentru ca imi lasa o gama mai larga de optiuni dupa terminarea liceului.
Daca esti convinsa ca vrei sa mergi pe filologie atunci poti alege asta, dar daca nu esti sigura ar fi cel mai bine sa ai optiuni de rezerva la indemana.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poate este prea devreme sa ai o optiune clara a domeniului de activitate din care sa faca parte specializarea/meseriei dorita, deci si a profilul invatamantului superior. Pana in prezent educatia ta a avut rolul sa iti asigure un bagaj de cunostinte de cultura generala. In liceu ar fi normal sa se aprofundeze materiile necesare pentru admiterea la institutia de invatamant superior la care ai dori sa dai examenul (de admitere). Cele mai corecte sfaturi ai putea sa le primesti de la profesor/ul/ii care iti predau mater/ia/iile care ar putea fi hotaratoare la admitere.Sunt convins ca doresti sa urmezi cursurile unei institutii de renume unde se dau examene serioase dar si rezultatele sunt pe masura.

| ascovit a răspuns:

Din materiile pe care le-ai insirat tu, ti-as sugera stiinte ale naturii.

| Teofana a răspuns:

Filologie!