| alinutsap a întrebat:

Hey salut! Am o problema si cred ca m-ati putea ajuta.Am 13 ani, in feb.fac 14 si imi place de un baiat care il cunosc de mult timp.A avut o prietena cu care a stat can aprox.un an iar ea era mai mica cu un an si era o barfitoare si o insuportabila...(el este de aceeasi varsta cu mine doar ca e mai mare cu 7 zile).Si noi suntem buni prieteni,adica ne mai batem, dar in joaca, vb cam des dar cand vn cu prietenii lui nu stau in preajma lor.Si parca imi place de el, parca nu..fosta lui prietena inca il iubeste dar el a lasat-o pentru una ft urata.Nu stiu ce a vazut la ea.Ajutati-ma.Nu stiu ce simt pentru el..Adica il plac dar nu il plac....Nici eu nu stiu ce simt.

1 răspuns:
| MenInShadow a răspuns:

Mda, cam complicata faza... Am citit intrebarea si mi-a sarit in ochi faza cu "fosta inca-l iubete dar el a lasat-o pentru una ft urata... nu stiu ce a vazut la ea", poate nu a cautat frumusetea exterioara, si a gasit in fata aia frumusetea interioara pe care o cauta si de care avea nevoie.
Nu incerca sa-l desparti de ea, chiar daca ai face-o, daca ar afla, s-ar supara foarte rau, lasa-i sa continue asa pana se v-or despartii.
Acum, in cazul tau. Pai, daca o sa ramai asa, o sa regreti mult ca "Dece nu i-am zis ce simt, poate mergea intre noi doi", gandul asta o sa te chinuie mult.
Asa ca, cel mai bine, este sa-i spui ce simti, ori acum cat inca este cu fata aia, ori astepti pana se desparte de ea, si vezi si tu cam ce sentimente ai fata de el.
Apoi ii spui ce simti, si daca merge intre voi, ok, daca nu, nu.
Dar ai grija. Tu nu este 100% decisa daca-l placi, asa ca daca v-a venii vremea cand ii vei spune ce simti, si dupa ceva timp va certati, etc, incearca sa va despartiti amical, sa nu stricati o prietenie.
Ai de ales intre el ca iubit, sau el ca prieten. Le poti avea pe amandoua, dar trebuie sa fii atentawinking
Deci, in concluzie, spune-i ce simti, ori acum ori dupa ceva timp, dupa ce vezi si tu ce fel de sentimente ai fata de el, si dupa ce se desparte de prietena.
Ai mare grija sa nu strici o prietenie frumoasa, cu certuri prostesti, si cam atatwinking