| Helvete a întrebat:

Hey! Scriu aici in speranta ca o sa imi dati ceva idei, pe care eu nu am putut sa le gasesc, in legatura cu problema mea. Deci: saptamana viitoare trebuie sa merg cu ai mei la chestia aia cu motul care se face copiilor mici, la nu-stiu-ce varsta. E vorba de verisorul meu, mai exact, si trebuie sa merg neaparat cu parintii mei. Nu vreau sa merg sub nicio forma, nu imi plac chestiile de genul asta, traditiile si bla bla bla, chiar ma enerveaza, dar nu vor accepta decat motive serioase sa ma lase sa stau acasa, fiindca ei considera ca trebuie sa mergem cu totii, ca e ceva important frustrated Nu am nicio idee in legatura cu ce scuza sa inventez in legatura cu asta. Am incercat sa le zic mai cu subinteles ca nu vreau sa merg, dar nu a mers. Deci, aveti voi ceva idei? Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| dada_2571 a răspuns:

Nu cred ca nimic din ce le'ai spune va merge. Te inteleg, nici mie nu'mi plac chestiile astea, dar am noroc cu ai mei care daca nu vreau nu ma iau. Totusi, daca te duci poti sa faci in asa fel incat sa te distrezi. Poate cunosti si persoane de aceeiasi varsta cu care sa stai de vorba, sau sa dansezi etc.

4 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar cred ca parintii nu vor sa te lase singur acasa.Eu te inteleg ca nu-ti plac traditiile, dar nu esti curios sa-ti vezi verisorul in situatia aceea? Sunt situatii unice, pe care nu le mai intalnesti in viata.Sa stii ca si alte rude nu au vrut sa vina la taiatul motului tau, dar au venit totusi. E un semn de respect fata de rude, verisor si traditie. Nu vreau sa-ti fac morala, te inteleg perfect am trecut si eu prin ceva asemanator, dar gandeste-te piezi o zi din viata ta, dar toata lumea este multumita, inclusiv parintii tai.Ar mai fi o chestie mica pe care nu vreau sa n-o atac. E vorba, ca peste mult timp, cand tu vei fi mai in varsta, ai sa-ti amintesti cu placere de aceste momente. Ce -ai sa -i raspunzi verisorului cand te va intreba de ce nu ai fost prezent? Daca toti romanii ar uri aceste traditii, ne putem duce de rapa ca natie, si asa nu o ducem orea bine.

| Helvete explică:

Va multumesc pentru sfaturi. Am rezolvat. Le-am tot spus ca nu vreau sa merg si au inteles si ma lasa sa stau acasa. happy

| Dumb0 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu priieteii tai sa iti dea un mesaj in care sa scrie ceva gen: "Am un prieten bun si este ziua lui. A zis ca mai pot sa aduc pe cineva si ma gandeam la tine. Ai vrea sa mergi? Am luat deja cadoul din partea la amandoi si nu trebuie sa aduci nimic. Suna-ma si spune-mi daca vii." La mine a mers.winking

| Black_Cherry a răspuns:

Prefate ca tie rau sau ca ai un concurs la scoala laughing