| ToTh EoH a întrebat:

Deci am vorbit cu o prietena si m-a intrebat daca vreau sa mergem pe afara sa ne plimbam i-am spus ca momentan nu pot am ceva de facut iar ea a zis ca sa o sun la o anumita ora si sa ii spun daca am terminat ce aveam de facut si daca merg. E logic ca pana atunci o sa termin deci ce scuza sa inventez ca sa nu ies?

Răspuns Câştigător
| alonet a răspuns:

Asa cum tie nu iti comvine sa fi mintita, sa nu o minti nici tu pe ea, si minciunile albe sunt tot minciuni...

asa ca spune-i in fata ce ai de spus, numai sa ai grija la formulare:

sti "Georgiana", deoarece mie nu imi place sa fiu mintita, prefer sa te am ca pe o prietena sincera de accea am sa fiu si eu sincera cu tine desi poate aceasta sinceritate o sa te supere, momentan chiar nu mai vreau sa ies afara, dar daca am sa ma razgandesc am sa te anunt, multumesc pentru invitatia ce mi-ai facut-o aperciez ca m-ai ales sa iti fiu companie la timpul tau liber, dar te rog sa ma intelegi, macar pentru sinceritatea mea.

poti sa ii scrii mesaj pe telefon, ca sa fi sigura ca il reciteste de cateva ori si ca apreciaza ca esti sincera sau sa ii spui,
dezavantajul: ca initial o sa se supere, dar o sa fie o suparare de scurta durata
avantajul: ca te considera o persoana de caracter prin faptul ca nu ai mintit-o!
alege ce consideri ca e mai demn sa faci, si acel ceva iti va fi o caramida la caracterul tau!

ti-am dat o varianta mai lunga de raspuns ca imi pasa de ceea ce vei deveni, dar daca nu alegi sa iei decizi corecte am si varianta de rezerva:

As veni cu tine dar sti ca azi e Duminica si am uitat ca e zi in care se mai viziteaza lume si mi-au venit niste veri in vizita, multumesc de invitatie, apreciez, si ne vedem cand ne intalnim

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu te lasa "scorpia" de mamaoh go on

| Elena1234456 a răspuns:

Mai bine ii spui ca ai musafiri.sau o inviti sa vina la tine. happy.

| Aηηy a răspuns:

Poti sa zici ca au venit niste prieteni de familie importanti, ai meditatii, citesti, inveti, scrii, te duci la un cabinet pshihologic, la orl, dentist, ca ti-a venit, te-ai certat cu parintii si nu te lasa sa iesi. Bafta!kiss

| ѕα∂ gιяℓ a răspuns:

Nu stiu spune-i sincer ca nu ai chef...eu asa facbig grin...sau spune-i ca trebuie sa pleci, sau ca iti faci temele, sau daca ai un fratior sau o surioara [laughing] spune-i ca trebuie sa ai grija de el\ea.Astept funditabig grin.

| antonella_5557 a răspuns:

Ca mergi undeva cu parintii sau la cineva la spital ceva de genu asta