| golanu23 a întrebat:

Hey! Stiti ca vine examenul spuneti-mi si mie trasaturile pastelului fabulei basmului schitei nuvelei pe scurt.Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| larysa_2101 a răspuns:

PASTELUL
deftongueastelul este o creatie lirica in versuri in care se zugraveste un tablou din natura.
Din fiecare strofa extragi figurile de stil si imaginile artistica si scrii ideaa care se desprinde.
Modul de expunere descrierea sau monologul.
Mai scrii daca eul liric se contempla cu natura.Marcile eului liric.

FABULA
Def:Fabula este specie a genului epic in proza sau in versuri care cuprinde o povestire alegorica in care se critica defecte omenesti cu scopul de a le indrepta prin intermediul obiectelor sau fiintelor necuvantatoare.
Are personaje(le enumeri),actiune(rezumatul) si narator(la persoana I sau a-III-a).
Figura de stil predominanta este personificareaa.
Modurile de
expunere:naratiunea,dialogul,descrierea(rolul la fiecare mod)

BASMUL
Def:Basmul este specie a genului epic in proza de dimensiuni relativ intinse,in care se povestesc intamplari neobisnuite puse pe seama unor personaje supranaturale,pozitive,negative, actiunea terminandu-se cu triumful binelui.
Are personaje, actiune, narator.
Cifre magice(3, 7,12),obiecte magice
Formule specifice -initiale "A fost odata..."
-mediane "Si merse si merse..."
-finale "Si au trait fericiti..."
Moduri de expunere: naratiune, dialog, descriere(rolul fiecaruia)

3 răspunsuri:
| RubyDonnahue a răspuns:

Schita:schita este o specie a genului epic de mica intindere care prezinta un moment semnificativ din viata unuia sau a mai multor personaje... eu doar atata stiu (mi-a spus sora mea care e a 6-a)

| teiubesclaura a răspuns:

Fabula este o scurtă povestire alegorică, de obicei în versuri, în care autorul, personificând animalele, plantele și lucrurile, satirizează anumite moravuri, deprinderi, mentalități sau greșeli cu scopul de a le îndrepta. Ea are urmatoarea structură: povestirea propriu-zisă si morală. Figura de stil folosita in general este personificarea.
Caracteristicile unei fabule :
— apartine genului epic, este populara sau culta, in versuri sau in proza;
— de mici dimensiuni, intrucat naratiunea este adesea inlocuita cu
dialogul: personajele se prezinta singure;
— povestirea scurta se aseamana cu o sceneta, cu putine personaje, dar
reprezentative;
— locul si timpul sunt vagi, intarind ideea ca asemenea fapte se pot
petrece oriunde si oricand;
— animalele (plantele, obiectele) sunt alese cu maiestrie, incat sa redea
cat mai fidel, trasaturile personajului pe care-l intruchipeaza: furnica — omul harnic;
greierele — omul lenes; vulpea — omul siret; lupul — omul lacom; boul — omul prost;
catelul — omul fricos; magarul — omul incapatanat etc.
— sub valul alegoriei se descopera lumea oamenilor cu defectele eterne;
— fiecare personaj este simbolic, deoarece reda un anumit tip uman,
avand mai multe defecte, dar dintre toate unul este definitoriu;
— structura are doua parti:
a) povestirea redusa (sceneta) care aduce in fata cititorului personajele cu defectele lor;
b) morala (invatatura), de regula scurta, si care se gaseste cel mai des in
final, dar si la inceput sau in interiorul povestirii;
— limbajul folosit este unul comun, prozaic, fara prelucrari literare,
deoarece accentul este pus pe satirizarea defectelor;
fabulele au rol instructiv, dar, mai ales, educativ (moralizator)
Fundita?:X:X:X:X

| teiubesclaura a răspuns:

Fabula este o scurtă povestire alegorică, de obicei în versuri, în care autorul, personificând animalele, plantele și lucrurile, satirizează anumite moravuri, deprinderi, mentalități sau greșeli cu scopul de a le îndrepta. Ea are urmatoarea structură: povestirea propriu-zisă si morală. Figura de stil folosita in general este personificarea.
Caracteristicile unei fabule :
— apartine genului epic, este populara sau culta, in versuri sau in proza;
— de mici dimensiuni, intrucat naratiunea este adesea inlocuita cu
dialogul: personajele se prezinta singure;
— povestirea scurta se aseamana cu o sceneta, cu putine personaje, dar
reprezentative;
— locul si timpul sunt vagi, intarind ideea ca asemenea fapte se pot
petrece oriunde si oricand;
— animalele (plantele, obiectele) sunt alese cu maiestrie, incat sa redea
cat mai fidel, trasaturile personajului pe care-l intruchipeaza: furnica — omul harnic;
greierele — omul lenes; vulpea — omul siret; lupul — omul lacom; boul — omul prost;
catelul — omul fricos; magarul — omul incapatanat etc.
— sub valul alegoriei se descopera lumea oamenilor cu defectele eterne;
— fiecare personaj este simbolic, deoarece reda un anumit tip uman,
avand mai multe defecte, dar dintre toate unul este definitoriu;
— structura are doua parti:
a) povestirea redusa (sceneta) care aduce in fata cititorului personajele cu defectele lor;
b) morala (invatatura), de regula scurta, si care se gaseste cel mai des in
final, dar si la inceput sau in interiorul povestirii;
— limbajul folosit este unul comun, prozaic, fara prelucrari literare,
deoarece accentul este pus pe satirizarea defectelor;
fabulele au rol instructiv, dar, mai ales, educativ
Fundita?:X:X:X:X