| ionuku a întrebat:

imi spuneti si mie care sunt trasaturile nuvelei si schitei? Fundaahappy

2 răspunsuri:
| EMike a răspuns:

Nuvela : Opera de mare intindere cu actiune complexa desfasurata pe mai multe planuri narative cu un numar mare de personaje participante la actiune.

Schita : Opera epica de scurta intindere cu un singur fir epic si cu numar restrans de personaje scrisa in proza.

| CIIPRIANNn a răspuns:

Caracteristicile schitei :
modurile de expunere su nt dialogul si naratiunea
actiunea este lineara
stilul este concis, clar
semnifica intr-un interval restrans de timp un fapt semnificativ din viata uneia sau mai multor personaje.

Schita este o opera literara epica, in proza, de mica intindere, cu o actiune simpla, infatisand un moment semnificativ din viata sau caracterul personajului.