| Alexutzu28 a întrebat:

Imi spuneti caracteristicile pastelului,doinei,basmului,faculei,schitei,baladei, nuvelei si romanul pentru examenul de clasa 8?

Răspuns Câştigător
| ɹαℓυ a răspuns:

Pastel:
-modul de expunere este descrierea;
-deoarece modul principal de expunere este descrierea, sunt specifice figuri de stil: epitetul, metafora, personificarea, comparatia, enumeratia, repetitia, aliteratia si asonanta;
-sunt prezentate trasaturi specifice unui anotimp si ale naturii
Doina:
-are caracter anonim (nu are un autor cunoscut);
-are caracter oral (s-a transmis din generatie in generatie prin viu grai);
-are caracter colectiv (este opera mai multor autori anonimi);
-are caracter sincretic (se imbina muzica, poezia și dansul, poate fi cantata);
-are caracter traditional;
-are caracter expresiv
Basm:
-prezenta cifrelor si a obiectelor magice;
-evidentierea caracterului anonim(autor anonim), oral( transmis prin viu grai) si colectiv (la crearea sa au contribuit mai multe persoane);
-prezenta intamplarilor reale si a celor fantastice;
-confruntarea dintre bine si rau;
-victoria binelui;
-formule narative tipice (initiale, mediane, finale)
Fabula:
-este o creatie epica deoarece are narator, actiune si personaje;
-textul fabulei este alcatuit din 2 parti:
1. poveste alegorica
2.morala: -explicita (formulata de catre autor) -implicita (desprinsa de catre autor);
-actiunea oricarei fabule este scurt concentrata, rezumandu-se la un singur aspect din viata personajelor;
-cadrul spatio-temporal al unei fabule este vag conturat, intentia autorului fiind de a da un caracter de generalitate faptelor prezente;
-universul uman este inlocuit cu universul necuvantatoarelor (de obicei animale) pe baza unei succesiuni de personificari care se numeste alegorie Alegoria este o figura de stil care consta in inlocuirea unei realitati abstracte cu o imagine concreta pe baza unor asemanari existente intre acestea. Ea se realizeaza printr-o succesiune de epitete, personificari, metafore, comparatii.
Schita:
-schita este specie a genului epic;
-prezinta un singur eveniment din viata personajelor;
-locul si timpul sunt limitate;
-prezinta un numar redus de personaje;
-modurile de expunere: naratiunea (predominanta), dialogul, descrierea;
-accentul cade pe actiune, nu pe personaje
Balada:
-sunt prezentate personaje ce au puteri supranaturale;
-exista un conflict intre un personaj pozitiv si unul negativ;
-personajele sunt personificate;
-balada este specie a genului epic in versuri (deci are masura ritm si rima);
-personaje putine, spatiu restrans de desfasurare a actiunii
Nuvela:
-rezenta numarului mai mare de personaje;
-reliefarea cadrului spatio-temporal (actiunea se desfasoara intr-un interval de timp mai lung si in mai multe locuri);
-evidentierea conflictului (exterior/interior);
- se poate face usor caracterizarea personajului principal;
-intamplarile se petrec in ordine logica si cronologica si pot fi rezumate pe momentele subiectului
Roman:
-are o structura narativa ampla;
-permite desfasurarea subiectului in planuri paralele;
-combina nuclee narative distincte;
-foloseste un numar mare de personaje;
-prezinta destinul unor personalitati bine individualizate sau al unor grupuri de indivizi;
-cunoaste o mare varietate de forme
Sper ca te-am ajutat si bafta la examene!