| anonim_4396 a întrebat:

Hey stiti cumva daca de Sfantul Andrei serbeaza si cei cu numele de Adrian sau Adriana.Adica exista si Sf Adrian si Natalia pe 26 august dar nu e cruce rosie si nu stiu multi de asta.Pe mine ma cheama Adriana si mereu mi se spune "La multi ani" si primesc cadouri de Sf Andrei.Voi ce stiti se serbeaza?

3 răspunsuri:
| Marylol a răspuns:

Nu cred, pentru ca dace te uiti in calendar si Sfantul Andrei este pe 30 noiembrie iar SF.Adrian si Natalia 26 august.si sigur Adriana nu este un derivat al lui Andrei.iti dau un exemplu pe mine ma cheama Marina si SF.MARINA este pe 17 iulie si nu este cu cruce rosie, asa ca nu mi-am sarbatorit niciodata numele de Sf.Marina dar il sarbatoresc de SF.Maria.sper sa iti fiu de folos.si inca ceva ramane la aprecierea ta daca iti sarbatoresti numele sau nu de Sf.ANDREI.

| Marylol a răspuns (pentru Marylol):

Scuza am uitat sa mentionez marina este un derivat de la maria

| Marylol a răspuns:

Si la multi ani de sf.ANDREI,Adriana.