| rose_9640 a întrebat:

Hey!
stiu ca va suna cam ciudat dar :
ce inseamna anime?

10 răspunsuri:
| Kira9747 a răspuns:

Anime (din cuvântul japonez アニメ anime, la rândul lui o abreviere a cuvântului englez animation, însemnând animaţie, pluralul corect fiind anime-uri nu animuri ). Este o specie de desen animat.
Deşi în Japonia termenul este folosit pentru a denumi orice film de animaţie, în Vest termenul se referă în general numai la animaţia japoneză. La originea acestui gen stau benzile desenate japoneze numite manga.
În Japonia filmele de animaţie sunt foarte îndrăgite, semnificativ fiind faptul că în anul 2001 filmul anime Spirited Away (Sen to Chihiro no Kamikakushi) a întrecut în popularitate filmul Titanic.
Iniţial anime-urile erau desenate manual, însă în ultimii ani tehnicile asistate de calculator practic s-au generalizat. Tehnicile anime sunt utilizate în seriale televizate, producţii cinematografice şi video, jocuri pentru computer, publicitate etc. În ce priveşte conţinutul, formatul anime este utilizat în toate genurile ficţionale.

Mai multe gasesti aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anime

| Andraanda a răspuns:

Animatziewinking

| Hiroshima a răspuns:

Buna.
Anime, e un fel de desen animat, dar nu e chiar un desen animat. E inspirat din diferite legende (de obicei din Japonia). Exemplu de anime: Naruto, Pokemon, Bleach, Death Note. Daca vei cauta poze vei vedea cat de mult seamana personajele intre ele.

| firefox6 a răspuns (pentru Hiroshima):

Un anime nu trebuie sa fie inspirat din nici o legenda; pokemon nu e anime -.- din ce legende ar putea fi inspirat K-on, AnoHana sau Clannad?!?!

| alyntoxic50 a răspuns:

Desene animate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste desene animate chinezesti.
Au un ''stil'' al lor(uita-te la poze).
happy

| Arikirinmotoka a răspuns:

O sa iti explic de la bun inceput ce inseamna cuvantul ANIME.
Un mangaka(desenator de banda desenata japoneza numita MANGA)creeaza o manga. Daca este foarte buna este facuta din ea un film. Acel film se numeste ANIME.Animeul este specific Japoniei.

| firefox6 a răspuns:

Probabil nu te ajuta cu nimic un raspuns in plus dupa ce ai primit deja link catre wikipedia, dar, la ce prostii am citit in celelalte comentarii nu m-am putut abtine sa opresc dezinformarea asta in masa. mai adaug inainte ca sunt o mare fana anime si manga, auto-denumiindu-ma si fiind denumita de prieteni "Otaku" *termen japonez folosit pentru o persoana cu o anumita obsesie, in specia pentru anime/ manga/ gaming* "anime" inseamna in japonia pur si simplu "animatie" termenul fiind preluat de la "Animation" din engleza. ce am vrut sa intaresc este ca animeuri le nu sunt chinezesti! daca cineva iti spune ca sunt poti stii din start ca ori e in afara subiectului complet, ori nu poate face diferenta intre japoneza si chineza ori e atat de batut in cap incat incurca o tara de pe o insula in forma de arc cu o ditamai tara cat china *la propriu si la figurat* alt lucru de spus pentru a avea cunostinte minime in acest domeniu este ca "anime" poate fi tradus prin desen animat -tehnic vorbind asta e, sunt foarte multe imagini animate- asta pentru ca noi in romana nu avem un termen potrivit; auzind desen animat te gandesti la mickey mouse sau tom si jerry, adica la cartoons. anime is not cartoon. o alta diferenta majora: anime urile NU sunt numai pentru copii. prin anime probabil ca te duce gandul la pokemon si naruto. pokemon nu e anime in timp ce naruto *ti o spun ca un fan care e la zi cu toate episoadele si toata povestea din manga* nu e, nici pe departe, o poveste de copii de 5 ani. *rating-ul fiind de +13 ani* nu vreau sa judeci nici din auzite in zbor, nici doar din acest comentariu si wikipedia ce sunt anime-urile. sunt multi oameni printre care sunt si eu care le considera o arta. trebuie sa stii sa creezi muzica, trebuie sa ai o poveste unica si talent ca sa o spui intr un mod cat mai captivant, trebuie sa stii sa creezi personaje si trebuie sa ai o echipa care sa stie sa deseneze foarte bine pentru a obtine un anime cu adevarat bun. *naruto, chiar daca imi place, este considerat un anime extrem de prost, in primul rand pentru ca animatia e jalnica* sunt multi hateri pe lumea asta iar prin acest comm am vrut -pe langa sa lamuresc putinii oameni care il vor citit- sa te fac sa nu devii si tu unul dintre ei. daca chiar vrei sa stii ce inseamna anime, pe langa descrierea din dictionar, te invit sa te uiti si tu. nu sunt considerate cele mai bune dar mie mi au placut enorm si ti le recomand : AnoHana si Sword Art Online. *cauta pe googe ceva de genul "anohana rosub" sau "sword art online rosub" si gasesti, poti cauta si "engsub" daca le vrei in engleza*
uita-te la ele si vei stii mai important decat "ce inseamna anime", ce inseamna PENTRU TINE anime. sper ca te am ajutat ^^

| BloodyAlice a răspuns:

Animatii japoneze(gen tom si jerry dar mult mai dragute si avansate ca grafica)