| oOAngelOo a întrebat:

Stiu ca suna ciudat. ce sunt stiintele sociale?:d funda*

Răspuns Câştigător
| UtilizatorTotiPentruUnu a răspuns:

Sunt un fel de civica
(despre socialitate)

afli despre socialitate sau la scoala inveti despre ea din materia stiintele sociale

deci e un fel de civica
despre socialitate
happy
funda?:X

2 răspunsuri:
| Swanhilde a răspuns:

În loc să iei o definiţie de pe wikipedia, care dacă o iei la "puricat" are niciun sens te rezumi la 2 lucruri:
1. Profil Uman din cadrul unui liceu teoretic
- aici intră studierea pricipalelor materii care se ocupă cu studierea societăţii şi a componentelor ei : Clasa IX-Logică,Clasa X-Antropologie şi Psihologie, Clasa XI - Economie şi Sociologie, Clasa XII- Filosofie şi Economie.
2. după cum spuneam mai sus sunt obiecte care studiază viaţa omului sau ceea ce utilizează societatea pentru o bună funcţionare a sa.

Fără Fundă happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Științele sociale sunt un grup de discipline academice care studiază aspectele umane ale lumii. Ele se deosebesc de artă deoarece folosesc metoda științifică în studiul umanității, inclusiv metode calitative și cantitative.