| Vd_Valerya_1993 a întrebat:

am așa o întrebare.
(nu mă laud în ceea ce privește conținutul de mai jos)
Am 14 ani și jumate, înot de 8 luni, și în 8 luni am ajuns la niște rezultate foarte bune, adica nu mulți și -ar da interesul care mi-l dau eu pentru că mie chiar îmi pasă. Vin târziu acasă zilnic, pentru ca zilnic am antrenamente și mănânc, fac teme și mă culc nici pe internet nu am timp să stau. Până a frecventa înotul învățătura era pe primul loc, eram prima, având cea mai mare medie din clasa semestru 1 și doi. Dupa ce m-am apucat de înot mult mai serios (anul acesta, clasa a 8-a) puțin am scăzut la învățătură. Oricum degrabă mă mut in Germania și in gândul meu stă mereu o voce: " Oricum pleci si va trebui sa o iei de la capat, limba, totul". Sunt putin in sters din cauza asta. Ai mei vor sa fiu prima si la carte dar imi e greu, chiar foarte as putea spune... dati-mi sfaturi ce sa fac, cum sa fac ca sa scap de acest stres din mine...
Ps: sunt din RM ????

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Nu te mai gandi ca trebuie sa fi primul... fa ce trebuie, cand trebuie, pentru a avea constiinta impacata.
Aloca timp pentru tine, pentru a citi, pentru a te plimba (singur sau cu prieteni), pentru a iesi la un suc etc.
Ia-le toate pe rand, nu te mai gandi la ele de dinainte. De asemenea, iti recomand sa citesti din Noul Testament, cand ai timp.