| Deasonyka a întrebat:

am intrat pe un site de jocuri si mi-am comandat un joc online mi-a zis sa pun domiciliul nr unde stau nr cardului si CVC CODE (de pe spatele cardului)Trebuie sa mentionez faptul ca acest card este de la BCR momentan nu am stat sa constientizez dar se poate intampla ceva rau gen asthia sa fure banii de pe card sau ceva de genu?

Răspuns Câştigător
| DinGri77 a răspuns:

Este bine de stiut ca pentru comenzi si plati online a diverselor produse si servicii ar fi bine sa folosesti un card de debit pe care sa-l alimentezi numai atunci cand vrei sa-l folosesti cu o suma fixa sau putin mai mare decat pretul pe care trebuie sa-l platesti. Cazurile de frauda in aceasta situatie nu sunt putine. Este bine sa verifici lunar contul de card sau sa ceri bancii sa iti trimita lunar extrasul de cont acasa. In caz ca observi orice extragere de fonduri care nu iti apartine fugi la banca si raporteaza.