Întrebare recomandată | Feri5 a întrebat:

Am o întrebare. Port, de mai bine de 4 ani, aparate auditive. Pur și simplu, aud cu ele ca un om normal, dar claritatea vocii nu este tocmai buna. Sa zicem ca se aude vocea pe fundal. Eu aud perfect cu ele atunci când vorbesc cu o persoana și ma uit la gura lui. Așa înțeleg perfect! Acum, de când a început școala, profesorii stăteau cu masca. Nu îmi ajung cuvintele sa va spun cum a fost in acea zi! Fix, se auzea vocea ca pe fundal, deoarece eu aud atunci când citesc de pe buze. Iar când ne dicta, eu rămâneam cu fraza nescrisa pe caiet. Ce pot sa zic este ca cuvinte obișnuite se înțeleg cu succes, pentru ca-s obișnuite. Dar acum ce voi face? Eu completez acasă acolo unde nu am auzit cu informații de prin anumite surse. Dar dacă ma asculta, ce voi face? Profesorul nu sta sa-mi spună încă odată întrebarea, ca fuge timpul. Unii profesori stau și fără masca și pe ei ii aud perfect. Ce este de făcut in cazul profesorilor care poarta masca? Sau cu ce sfat ma ajutați voi sa trec peste aceasta perioada dificila? Dau funda celui mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
| FreedomAli a răspuns:

Buna. Cu siguranta trebuie sa le spui asta profesorilor. Mai intai cred ca directiunea ar trebui in mod normal sa iti cunoasca situatia si sa ii instiinteze pe toti profesorii pe care tu ii ai la clasa. E clar ca nu poti ramane pe din afara doar pentru ca ai o problema ci trebuie ca si restul sa inteleaga si sa iti faca viata cat mai usoara ca tu sa poti invata asa cum se cuvine fara ca problema ta cu auzul sa fie o piedica. Ia atutudine, vorbeste si cu parintii tai care in mod normal de la inceput trebuiau sa aduca scolii la cunostinta despre situatia ta.winking

| Feri5 explică (pentru FreedomAli):

Mulțumesc! Am vorbit cu diriginta și mi-a zis ca a și vorbit deja cu profesorii și le-a spus situația, iar ora următoare parca nici nu știau de situația mea. Erau la fel ca înainte. Plus ca sunt intr-o școala privată!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Rogi proful să folosească o vizieră transparentă în locul măștii.

| Feri5 explică (pentru mihai69):

L-as ruga, dar nu cred ca ma v-a asculta. Sunt la o școala privată și n-ar avea rost sa dau mulți bani pe niște lectii pierdute

| mihai69 a răspuns (pentru Feri5):

Cu atât mai mult cu cât ești la o școală privată! Mergi la conducătorul școlii și spune-i despre problema ta - e exact cum spui: de ce să plătești ceva ce nu poți folosi? Și îi mai spui că aceleași lecții fără înțeles le poți primi gratuit la o școală publică, așadar - ce preferă? Un elev mulțumit, sau un client mai puțin?

| Ineys a răspuns:

Il rogi sa mai repete pana intelegi explicandu-i ca ai o problema de auz. Daca face fite de profesor de 2 bani te duci la diriginte, director si ii explici problema, iti chemi parintii la scoala si-l potolesc.