| Yagami a întrebat:

Hey TPU...am o problema de >adolescentibig grin:". Chestia e ca am cam multe cosuri si nu stiu cum sa scap de eleworried.Credeti ca ma puteti ajuta cu niste tratamente[naturiste preferabilbig grin]. Dau >fundabig grin

5 răspunsuri:
| äπđÿ a răspuns:

Da du'te la un doctor dermatolog el te va ajuta ai sa vezi ca iti explica de ce ai cosuri eu am fost si dupa 2 luni se vad vizibil efectele 100% aproape au disparut nu este un tratament de durata tratamentul se ia pana la 19-20 de ai ai sa vezi daca te duci bft happy

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Tratamente naturiste: ia o lamaie taio in 2 cu o parte o pui pe fata si freci pe cosii asa se usuca, sa te speli cu ceai de musetel pe fata
daca vrei unul mai normal cumpara o cutie de zineryt dar este mai scump 30 lei dar se merita crede-ma

| effect a răspuns:

Vezi ca Zinerit este foarte bun pentru cosuri, le usuca:-)
Si vezi ca conteaza mult si alimentatia, depinde mult ce mananci:-)
Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.

Lamaia
Unul din cele mai simple remedii pentru acnee este aplicarea in mod regulat a sucul de lamaie pe cosuri si acnee. Se lasa sa actioneze timp de maxim o ora dupa care se spala cu apa calduta.
Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.

Pentru uz intern, specialistii recomanda consumarea a 3 catei de usturoi pe zi, timp de o luna. Aceasta cura purifica sistemul sanguin si curata acneea.

Suc de codriandru si menta
O lingurita cu suc de coriandru amescat cu bulbere de curcuma este un alt remediu eficient in tratarea cosurilor si a punctelor negre. Aceasta pasta se aplica in fiecare seara, dupa ce in prealabil fata a fost bine curata.
Sucul de menta de foloseste asemanator cu sucul de coriandru.

Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.

| Stephsweet a răspuns:

Am incercat toate tratamentele naturiste. Nu au functionat. Incearca Zynerit, probabil ca la farmacie o sa-ti de si Ivapur, insa sa ai grija pentru ca farmacista mie mi-a zis ceva iar pe instructiuni la Ivapur scria altceava(sa faci dupa instructiuni). Eu am scapat de cosuri. Sper ca te-am ajutat. fundita?

| allle a răspuns:

Pai zinerytul si mibazonul[ eu il folosesc si se vad diferentele, este foarte bun]
eu folosesc mibazon de o saptamana...si nu prea mai am cosuri...si nici puncte negre