| Rares129 a întrebat:

Hey TPU! Am o problema destul de frustranta as putea spune… Am 17 ani și deja am început sa am goluri prin părți,mai exact la tâmple,din unele informații citite am înțeles ca ar putea fi vorba despre alopecie androgenetica,încă nu sunt sigur, deoarece și tata are aproximativ 70% din par pierdut,la fel și unchii mei, majoritatea sunt la fel… Chestia e ca in acele goluri simt mai multe firicele de par. Uitându-ma la poze de acum 1 an, am constat ca și in pozele respective eram la fel cum sunt acum,la fel de mari golurile,poate puțin mai mari acum. Mi se pare ca deja începe și in zona frunții,deoarece pare sa se vadă puțin linia. Acum întrebarea e, pot scapa de chestia asta, sau măcar sa o stopez cu ceva medicamente? E destul de frustrant ca la 17 ani sa ma confrunt cu o asemenea problema, in ritmul asta îmi e frica ca pana la 20 ani sa nu se dezvolte prea tare dacă o fi din vina asta.
In zilele următoare o sa merg la dermatolog,dar pana atunci as vrea și un răspuns aici, ma complexează destul de tare chestia asta!

1 răspuns:
| sammie a răspuns:

In caz ca nu stii, alopecia este o boala care ramane pe viata si se ia aproape numai genetic. Nu inseamna ca daca parintii si unchii tai au avut o sa ai si tu. Mai bine te duci la medic ca poate ai altceva.