| Florin12701990 a întrebat:

Hey TPU!
Anul acesta intru in clasa a VIII-a si nu sunt sigur la ce liceu vreau sa merg, sau mai exact la ce profil. Eu vreau sa dau la drept si sa devin avocat deci ar fi indicat sa merg la un profil uman dar am auzit ca acolo merg doar cei slab pregatiti.
La mate-info in schimb nu prea vreau, deoarece nu imi place matemtica si pentru ca nu ma va ajuta prea mult pe viitor in cariera de avocat.
Sunt foarte indecis iar daca ma hotarasc sa merg la uman filologie as vrea sa merg la un liceau foarte bun ca sa fac totusi ceva. Mentionez ca sunt din Bucuresti iar mediile din clasele 5-7 sunt in jur de 9, 80

Răspuns Câştigător
| Furti a răspuns:

Eu zic sa mergi la stiinte sociale daca vrei sa urmezi profesia asta, profilul uman presupun ca-ti va fi mult mai de folos decat real.

Eu zic sa lasi prejudecatile astea cu medii micute deoparte si sa-ti vezi de invatat.
De invatat poti invata oriunde, important e sa nu te lasi distras. Chiar si daca intri intr-o clasa cu copii care vor avea media de intrare mai mare sau mai mica ca a ta - asta nu inseamna ca sunt mai rai sau mai buni, depinde de caracterul fiecaruia.

Acum nu am inteles foarte bine la ce te refereai cu un liceu bun... daca te referi la profesori, iti pot spune de acuma ca nu iti vor fii toti pe plac, cel putin nu la inceput, vei avea perioada aia de acomodare in care vei invata ce apreciaza profesorul respectiv la tine, dupa care lucrurile vor decurge cum trebuie (stii...sa se formeze niste conexiuni intre voi, in unele cazuri).

Multa bafta la examene si mult succes cand vei ajunge la liceu!

1 răspuns:
| Ruxandra15 a răspuns:

Nu mai conteaza profilul din liceu, poti merge la orice facultate iti doresti poate ai facut stiinte ale naturii si dai la drept.