| AlcolicSmile123 a întrebat:

ce licee din Galati stiti de Engleza-Geografie? Sau meserii si ce liceu trebuie sa urmezi?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Iti trebuie pur si simplu un profil cu bilingv engleza. Bilingvul e un examen de engleza care se da in mai sau iunie, inainte de examenul din a8a. Daca il treci, poti opta pentru un astfel de profil. Am inteles ca geografia se preda in engleza acolo. Daca vrei mai mult de o ora de geografie pe saptamana, alege stiintele sociale.
Iti recomand, din moment ce tu aici ne vorbesti de profil uman, liceul pedagogic, cuza sau lva, lmk.
Ca si meserii cel mai probabil ar urma profesoratul sau tot ce tine de facultatea de litere, translator, ceva in relatii internationale, mai rar geolog - aici e greu pentru ca iti trebuie fizica.
Sper ca am ajutat. Mult succes!

| AlcolicSmile123 explică (pentru AnonimaOk):

Psihologul de la scoala mi-a spus ca ar merge si turism. Merci oricum. Apropo mai sunt bun si la informatica.

| AnonimaOk a răspuns (pentru AlcolicSmile123):

Da, uitasem de turism big grin.
Daca esti bun la info in gimnaziu nu inseamna mare lucru, decat daca faceti programare - ma indoiesc. Totusi, daca vrei sa urmezi informatica *si eu ti-as recomanda sa o faci* e foarte ok pentru ca e de viitor, se cauta si se plateste bine. In cazul asta trebuie sa optezi pentru un profil real, mate-info intensiv... e cam opus celorlalte recomandate pana acum ^.^ Ca licee aici as recomanda lmk, lva mai presus de toate sau daca ai media mai mica dunarea. Alegerea iti apartine. Iti sugerez sa gandesti in felul urmator - daca ar fi sa muncesti 8 ore in acel domeniu, ti-ar face placere? ai rezista? ar merita?
Parerea mea tongue