| Maxim96 a întrebat:

Hey TPU!
Cum pot sa scap de plictiseala,in ultema perioada ma simt asa singur,fara prieteni, comunic putin cu cei din jur.Sunt plictisit de viata,nu mai am chef de nimic,sunt foarte emotiv, ma emotienoz din orice si sufer pentru tot nimicul.Simt ca nu mai am prieteni, cu parintii nu prea comunic.Sunt baiat si imi place de un coleg(am inclinatii homosexuale) si mai am si o relatie cu o fata.Sunt foarte confuz, sufer mereu din cauza asta.Nu mai stiu ce sa fac, as vrea pur si simplu sa dispar! Ce sfaturi imi puteti da?

PS:sunt baiat si am 17 ani!

20 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Joaca jocuri pe calculator sau online pe browser care sa iti capteze atentia, care te pasioneaza si care necesita abilitati strategice sau citeste carti de genul tau preferat.Aceste 2 activitati pe care ti le-am zis iti mai alunga plictiseala.Implica-te si du-te la voluntariat, vizioneaa seriale, filme iar in legatura cu inclinatiile sexuale, esti liber sa placi pe oricine atata timp cat nu distrugi nimic.
Nici eu nu am prieteni dar gasesc ce sa fac ca sa treaca plictiseala.Important e ca ai parinti care te iubesc, desi nu comunici cu ei mult, ei stiu ca te iubesc.
Daca problemele tale sunt neplacute tare si persista consulta si un psiholog sau un preot duhovnic.

Numai bine si zambeste! Viata e dificila dar si frumoasa. Oricum e ea. Avem doar una.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Maxim96 explică:

Am pus o intrebare serioasa omule, mai degraba nu raspundeai nimic.

| T0T a răspuns (pentru Maxim96):

Și eu am răspuns serios omule. Ești homo, ok, dar îți bați joc de o biată fată. Eu zic că ar fi bine să dispari, mai ales că ai spus că îți dorești acest lucru. Am fost cât se poate de serios.

| Maxim96 explică (pentru T0T):

Nu-mi bat joc de nimeni, si unde sa dispar?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru T0T):

Esti cam necioplitwinking. sper ca atunci cand vei fi in ananghie sa fi tratat si tu asa. avea si el nevoie de ajutor, dar ce sa faci si tu.nu inteleg de ce ti-ai mai facut cont daca in loc sa ajuti lovesti cu pietre. Poate esti doar un biet tontalau si nu realizezi ce tocmai ai spus.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru T0T):

Du-te la psiholog, asta in legatura cu inclinatiile homosexuale.
apuca-te de un joc, in legatura cu plictiseala, iar emotivitatea ...nu este un defect

| T0T a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Nu mi-ai inteles răspunsul, cum nici cel vizat nu a facut-o. Acum nu îmi bat capul cu cei cu o inteligenta ca asta. Cat despre mine, nu îmi voi bate joc de nimeni niciodată. Sunt o persoana foarte sincera, deci nu va fi cazul. Si încă un atuu, îmi asum tot ce fac.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru T0T):

thinking nu-si bate joc de fatawinking.a zis doar ca are o relatie cu o fata... poate e doar de prietenie thinking gogomanule, dar repede sari la gatul omului.probabil iti versi propriile frustrari pe altii.
nici nu ai cum sa iti bati capul cu persoane ce au o inteligenta asa marethinking poate avea nevoie doar de sustinere, dar repede ai sarit ca vipera sa musti si sa faci rau.
Nu ne mai spune calitatile ca nu suntem la sectiunea "sa ne cunoastem mai bine" si sa stii ca o persoana sincera stie cand sa taca

| T0T a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Numai un gogoman ar folosi cuvântul relatie in sensul ala in acel context si numai un gogoman ar lua-o ca atare. Atât am avut de zis. Nu o mai lungesc cu faza cu sustinerea, desi as avea ce spune, dar normal ca nu ti-ar conveni...deci n-are rost.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru T0T):

thinking ce mentalitate gresita aisad.eu zic sa te apuci de box sau alt sport de bataie unde sa-ti versi ura si amaraciunea pe altii, nu pe cei ce ar trebui sa ii ajutisad.nu cred ca intelegi ce inseamna gogomansad.
nu o mai lungestsad.si-a pierdut vipera veninul?sad

| Air?nMeid?n a răspuns (pentru SergiuBoss11):

ofof, nu te-ai obisnuit deja cu raspunsurile lui? e destul de ipocrit, lasa-l. intr-o vreme se plangea pe aici cu toae suferinta lui zicand ca nu dramatizeaza deloc, chestii. acum cand altii sufera se arata ataaat de indiferent si rece, vai, ce bad boy avem aici.

| T0T a răspuns (pentru Air?nMeid?n):

Nu m-am plâns niciodată public, față de tine, și văd că o faci de n ori. Se pare că iar ai probleme de memorie.

| Air?nMeid?n a răspuns (pentru T0T):

nu te-ai plans fata de mine, dar te plangeai in general

| T0T a răspuns (pentru Air?nMeid?n):

Mă refer că nu m-am plâns prin postări pe aici. Că am făcut-o la privat a fost altceva. E cu totul altceva.

| T0T a răspuns (pentru Air?nMeid?n):

Și app nu m-am plâns doar că eu consideram că ești o persoană cu care puteam să comunic. Și tu mi-ai spus că vrei să afli mai multe. Nu a fost ceva gen că eu am insistat să îmi vezi văicărelile. Nu oblig pe nimeni să o facă. De aceea nici nu o dau în penibil pe aici să mă plâng ca tine doar că simt să îmi vadă și alții ofurile și să zică o vorbă încurajatoare, nu că nu știu cum să acționez în unele situații.

| Air?nMeid?n a răspuns (pentru T0T):

da, ai dreptate
proasta idee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te plictisesti citeste o carte. Legat de homosexualitate, nu stiu ce sa zic, poate avea mai multe cauze, abuzuri, influenta (la 11-12 ani cand incepe acea criza a adolescentei poti sa iti faci griji si in ce priveste orientarea sexuala), probleme hormonale ( cu asta am patit-o si eu odatalaughing ). Un prim pas e sa intetifici cauza, homosexualitatea nu norma din punct de vedere biologic. Problema e ca societatea nici nu isi mai face probleme in legatura cu acesta deviatie, dar cum am zis cauzele pot fi multiple. Am doar o intrebare ai intretinut deja relatii homosexuale? Vreau sa incepi cu inceputul, cand ti-ai dat seama? Cum ti-ai dat seama?

| veryhonest a răspuns:

Problemele pe care le-ai enumerat mi se par extrem de minore. Crede-ma, orice adolescent de varsta ta le are. Tot ce trebuie sa faci este sa te gandesti la ce merge prost in viata ta(pe langa ce ai povestit mai sus) si sa incepi sa gasesti solutiile. Probabil iti va lua cateva luni sa le rezolvi pe toate, dar dupa aceea te vei simti extrem de bine.

Sfatul 2 : Mergi la buda, da-ti doua palme si gandeste-te ca nu esti singurul care trece prin asta si ca totul decurge asa cum trebuie, insa, trebuie sa schimbi cateva aspecte privitoare la viata ta.

| Annehappy a răspuns:

Si eu am uneori astfel de ganduri. Simt ca sunt o straina pe acest pamant si cred ca toti oamenii ma urasc, dar totul este in capul meu. Ma scufundasem in lucruri care pareau a-mi oferi zambete pe buze, dar mi-am facut mult rau si m-am oprit. Inca nu te cunosti cu adevarat ca sa realizezi ce simti si de ce. Ocupa-ti timpul ca activitati ce te fac util pentru a iesi din starea ta. Sti, ar fi bine sa te consulti cu un psiholog sau un preot caruia sa-i spui direct si clar ce simti, doar unul din ei te pot ajuta pentru ca au experienta cu sufletele oamenilor si pot intelege sentimentele tale. In mediu online se poate zice doar "cauta-ti" activitate fiindca nu interactionam face to face.