| anonim_4396 a întrebat:

Dau test la istorie (clasa a 6a)... din monarhia constitutionala in Anglia. In carte am un dita mai textu'... l-am citit si recitit si nu imi intra nimic in cap. Va rog puppy dog eyes cine poate sa-mi dea ceva mai pe scurt despre Monarhia Constitutionala in Anglia?

Răspuns Câştigător
| Dianné a răspuns:

Nu trebuie doar sa citesti. Trebuie sa inveti. Incearca atunci cand inveti, sa imparti textul pe mai multe parti, invatandu-le pe rand, iar fiecare parte, sa o scrii pe un caiet de acasa. Rabdare, rabdare si multa vointa! Gandeste-te ca o sa ai numai de castigat daca inveti... Nu este indeajuns sa citesti doar, ai un test! Nu invata papagaliceste, incearca sa si retii ceva. Gadeste-te numai la lectie, la nimic altceva, intr-o camera fara zgomote, etc.
Succes! Sa imi spui si mie, ce nota ai luat, dupa ce ti le-aduce. kiss

3 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Buna,Aliice25!
Si eu sunt in clasa a 6a si am aceasta lectie.E un pic mai scurta:
In secolul al XVII-a se caracterizeaza prin modificari teritoriale,precum si prin transformari de ordin economic,social,cultural si religios.
Dintre principalele aspecte din aceea perioada amintim:
a)La inceputul sec. XVII,Anglia obtine suprematia marilor.
b)La mijlocul sec. XVII,in Franta se atinge apogeul absolutismului.
c)Din a doua jumatate a sec. XVII,imperiul halsburgic domina sud-estul Europei.
d)Electorul de Branderburg creeaza un stat cu iesirea la Marea Baltica, sub numele de Prusia.
In aceea perioada, statul englez cuprinde urmatoarele trasaturi:
1)Regele Carol intai Stuard, intra in conflict cu parlamentul englez.Membrii parlamentului i-a adresat regelui proteste prin intermediul a doua documente (Petitia Drepturilor si Marea Mustrare), determinand izbugnirea unui razboi intre rege si parlament.
2)Tabara parlamentului in frunte cu Oliver Crowell a iesit victorioasa,regele este inlaturat, se proclama republica, iar Crowell devine lord protector.
3)Dupa moartea lui Crowell,in Anglia apare restauratia, insa nemultumirile au continuat si astfel este adus la conducere printul olandez Wiliam al treilea de Orania, forma de guvernamant a statului englez devenind monarhia constitutionala.
Sper ca te-am ajutat! Mai scurt nu se poate!
Bye!

| CubDeGheață a răspuns:

Rapid!

| CubDeGheață a răspuns:

Mi-au fost folositoare raspunsurile thumbs up. Multumesc mult! Dar am aperciat mult sfatul dat de xDiia! Mersi. Si asa este. Nota...10 smug. Multumesc! happy