| Denisa_2932 a întrebat:

Hey all >>>people stie cineva cand sa incheiat monarhia constitutionala in romania? plzz imi trebuie la istorie si nu gasesc pe nikaieri...mersi mult!
PS:poate ca nu am pus intrebarea la categria care trebuie scuze pentru asta

Răspuns Câştigător
| Tera a răspuns:

Monarhia s-a inchetiat in Romania in anul 1932 odata cu venirea comunismului si a lui Ceausescu la putere dupa indepartarea regelui Mihai de la tronul Romaniei.

1 răspuns:
| a1doru a răspuns:

Monarhia[constitutionala] a fost abrogata la 30 decembrie 1947, prin abdicarea regelui Mihai si instaurarea RPR[republica populara romana]