| LawlietL886 a întrebat:

Hey TPU!
De 2 ani îmi pun foarte multe întrebări. Eu simt că nu am un viitor. Eu am multe dorințe și nu știu câte din ele se vor adeveri. Eu visez la multe lucruri dar nu cred că le voi avea vreodată. Acum sunt la liceu. Viața mea era monotonă și cu intrarea la liceu nu văd nicio schimbare. În continuare mă întreb dacă o să-mi fac prieteni adevărați, dacă o să am o iubită, lucrurile materiale pe care mi l-e doresc și nici școală nu prea merge. Îmi aduc aminte fără să vreau momente jenante din viața mea. Am mari probleme cu încrederea. Nu cred că voi găsi pe cineva cu care să am lucruri în comun. Am câțiva "amici" la liceu. Dar nu știu pentru cât timp, pentru că văd că se îndepărtează și nu știu ce să mai discut cu ei. Și unii colegi se i-au de felul în care îmi port părul și este foarte inconfortabil. Știu că sunt o grămadă de fete drăguțe etc dar nu sunt atras atât de mult de ele încât să-mi doresc o relație. Am fost îndrăgostit o dată dar m-am făcut doar de râs. Cum rezolv aceste lucruri?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Demetrov a răspuns:

Acum 2 ani am trait ceea ce ai trait si tu. Eram deznadajduit, aveam moralul la pamant. Treptat, am renuntat sa-mi mai pun atatea intrebari, mi-am rezumat viata la simplitate. Renunta sa te mai gandesti la viitor, gandeste optimist. Iti vei face prieteni adevarati, daca esti o persoana interesanta si buna. Prietene, iubirea o intalnesti fix cand nu te astepti, la fel si persoanele minunate. Sa nu pui niciodata accent pe lucruri materiale, eu am avut tot ce mi-am dorit. am ajuns sa imi pierd caracterul, sufletul si sa ranesc persoanele care m-au iubit. Sfatul meu privind lucrurile materiale este sa te rezumi la strictul necesar, sa nu iti doresti prea multe lucruri somptuoase. Nu este nimic rau sa dai drumu la ce simti, oamenii nu mai stiu sa aprecieze sentimentele altor persoane ( mai ales adolescentii ). Sa iti explic si putin despre scoala. Nu iti cere nimeni sa iei zece pe linie, incearca sa inveti cat sa iei un sase-sapte acolo, nu este atat de greu. Eram si eu asa ca tine, pana cand un dialog mi-a schimbat perceptia asupra acestui subiect. Inveti pentru tine, invatatul iti va acorda un confort pe viitor, vei avea mai putine griji si mai multi bani. Vei cunoaste multe persoane, dar vei merge la drum cu putine. Simplitate frate.

1 răspuns:
| AlexSalling a răspuns:

Nu-ți fă atatea probleme de la varsta asta. Inca nu ai cunoscut tot, nu te-ai maturizat, mai ai timp in fata. Visele se pot adeveri, dar nu se va intampla asta daca stai si ramai visand. Trebui sa muncesti pentru ele, dar depinde si ce vise ai. Cea mai mare greseala pe care-o poti face este sa iti pese de ce-ti spun colegii, lasa-i-n voia lor, chiar te intereseaza daca lor le place parul tau? Stai linisit.