| Louissa a întrebat:

Hey TPU... eram acum o săptămâna la iubitul meu acasă, era ziua lui taica-su și se pregătea masa sa ne punem toți sa mâncam. Din moment ce mama lui era destul de ocupată, mi-a zis el sa ma duc eu sa fac putina ordine in sufragerie unde urma sa punem masa. M-am dus, am făcut ordine și mama lui a adus ca un fel de husa sa o pun pe canapea. El stătea pe un fotoliu și se uita la mine cum ma chinuiam și nu reușeam deloc, după vreo 3 minute am renunțat și i-am zis ca nu știu sa o pun. S-a ridicat, a început sa tipe și sa ma jignească, m-a făcut in toate felurile, proasta, handicapata, retardata, ca nu sunt buna de nimic, nu știu sa fac nimic, ca pentru ce naiba mai exist eu pe pământul asta și a început sa o pună el. N -am mai rezistat sa-i aud toate jignirile și mi-au dat lacrimile dar nu a încercat sa ma împace sau măcar sa își ceara scuze. După, stateam amândoi in pat in camera și asteptam sa fie gata masa. Am stat foarte suparata și nu am scos nici măcar un cuvant, ma abțineam cu greu sa nu plâng. M-a întrebat de câteva ori de ce sunt suparata și de ce îmi vine sa plâng, de parca nu era logic și a încercat sa ma ia in brațe dar pur și simplu nici nu mai voiam sa îl văd in momentele alea, l-am împins și i-am zis sa ma lase. Ma copleșisera o tristețe și eram dezamagita și nu mai aveam chef de nimic. Nu era prima data când m-a jignit. A venit maica-sa sa ne zică ca e gata masa, dar eu nu am mai vrut sa ma duc, pur și simplu nu știu ce mi se întâmplase, i-am zis sa se duca ca eu nu mai mananc și cand a auzit a mai insistat de câteva ori dar am refuzat apoi mi-a zis sa plec acasă ca ne despartim si nu o sa se mai împace cu mine in viața lui. Este atât de urat gestul meu? Am fost nesimțita? Este corect sa se despartă de mine tot el?

23 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce pana mea, pățești așa ceva, se poartă așa cu tine și tu încă crezi că tu ești aia cu probleme? să zici mersi că s-a despărțit de tine că altfel tu stăteai liniștită în asemenea aberație de „relație". N-ai respect deloc de sine dacă îi permiți să se poarte așa cu tine și de aia se și poartă așa cu tine.

| Louissa explică (pentru Adry05):

E mai complicat, el spune ca eu am făcut niște chestii la început ce pe el l-au făcut sa nu ma mai respecte, cum ar fi ca l-am mințit și nu i-am recunoscut ca mi-a plăcut de un baiat, dar eu când placeam acel baiat nu aveam nicio legătura noi doi, pe el îl deranjeaza doar ca l-am mințit și nu am recunoscut când a auzit de la cineva. Apoi a găsit niște mesaje dintre mine și o prietena in care vorbeam despre băiatul ăla, ca îl plac și chestii de genul. Și a aflat in modul asta. Dar nu eram împreuna atunci, deci n are niciun drept sa se comporte așa acum, și eu zic ca dacă îl deranja așa tare punea punct de atunci nu mai continua cu mine atâtea luni. Îl deranjeaza doar ca am mințit și spune ca nici măcar nu am recunoscut când am văzut ca stie de la cineva. Dar mie mi se părea total inutil și fără nici un sens sa-i zic de băiatul ăla din moment ce nu îmi mai plăcea de el și nu am avut nicio treaba amândoi, nu am fost împreuna, nici măcar nu am vorbit. Pana acum m-a respectat, chiar mi -a arătat ca ma vrea cu adevărat, se comporta frumos și a avut răbdare multă cu mine Pt ca eu la început am fost super rece și indiferenta. Pana acum nu mi-a făcut faze de genul, de fiecare data m-a dus acasă sau a pus pe cineva sa ma duca, nu m-a lăsat niciodată sa plec singura și mai ales sa ma gonească. El voia la început sa ma prezinte părinților și eu nu voiam, veneam la el și stateam in camera, m-au chemat de multe ori ai lui la masa ca vor sa ma cunoască și eu am refuzam, îi spuneam ca nu sunt pregătită. Și chiar nu eram. Acum el a pus punct pe motiv ca și acum sunt nesimțita după atâta timp tot le refuz invitațiile. Dar el nu a înțeles și nici nu o sa își dea seama vreodată de ce nu am mai vrut sa merg la masa. S a obișnuit cu mine și se simte in largul lui sa facă orice lângă mine și crede ca este normal sa îmi vorbească așa și sa nu se mai controleze Pt ca el crede ca așa merit.

| Adry05 a răspuns (pentru Louissa):

M-am oprit din citit la primele rânduri. nu există justificare în a critica persoana de lângă tine, indiferent ce a făcut. că se întâmplă pentru ceva major să-ți pierzi cumpătu și să scapi niște cuvinte, e altă treabă, da să ajungi să jignești constant pe cineva pentru absolut orice cât de minor, e efectiv plăcere sadică de a jigni și a te umili. Dacă tu după tot ce s-a întâmplat încă îi cauți justificare, sincer, ți-o meriți. îți caauți singură să fii umilită, du-te și umilește-te la el să-l rogi să te ia înapoi dacă tot cauți să-l scoți pe el nevinovat.

| darrio2007 a răspuns:

Gestul tau sa fie urat? Dar gestul lui cum a fost? Nici sa nu-i mai dai atentie daca te va cauta vreodata. Un prost si un tampit.

| SilentRain a răspuns:

Nu e vina nimănui ca tu accepti asa ceva, oamenii nu se schimbă
Tu alergi daca mai stai in mizerie sau nu

| Louissa explică (pentru SilentRain):

El gândește ca tot eu am greșit ca nu am vrut sa merg și ca este urat din partea mea ca am refuzat și de asta s-a despărțit de mine ca cică sunt nesimțita. Dar el nu mai este nesimțit când ma face in toate felurile... Totuși am prea mult bun simt și ma simt oarecum vinovata ca am refuzat, crezi ca am greșit cu asta? Trebuia sa ma duc acolo chiar dacă urma sa nu mai vorbesc cu el

| ion326 a răspuns (pentru Louissa):

Mai bine ca v-ați despărțit sincer. Pe viitor poate vei avea mai mult creier și vei fi mai atenta cu ce boschetari te mai combini(fără supărare dar asta e adevărul).

| SilentRain a răspuns (pentru Louissa):

Nu mai are sens sa te gândești la asta, din momente ce v-ați desparțit
El e un om toxic si te face pe tine sa te simți responsabila

| siriusblack98 a răspuns:

Aveți cât 14 ani amândoi? Dacă sunteți mai mari de 14 ani, atunci e o problemă gravă la cap în ambele cazuri. La tine că ești proastă și accepți asemenea tratament, iar el că este un boschetar fără educație.

| Louissa explică (pentru siriusblack98):

Avem 19 ani amândoi

| Louissa explică (pentru siriusblack98):

Tocmai ca nu am mai acceptat sa se comporte așa și nu am vrut sa îl mai iert. Nu mai voiam sa vorbesc cu el, ma gândeam sa plec acasă de când a început sa vorbească urat prima data. Dar i-am mai dat o șansa și am zis ca poate își cere scuze dar degeaba.

| Apokales a răspuns:

A avut o izbugnire de moment pe care a regretat-o apoi, iar dupa cand a vazut ca ai insistat sa ramai suparata, a renuntat la tine. Asta-i "short story-ul". Daca nu este in stare sa se controleze, atunci mai bine ca te-ai despartit, mai ales ca a facut-o de fata cu altii.

| Louissa explică (pentru Apokales):

Nu era de fata nimeni, eram doar noi doi. Dacă regreta eu zic ca își cerea scuze și făcea cumva sa remedieze greșeala, nu doar ma întreba de ce m-am supărat și apoi sa se pună pe Netflix sa se uite la filme pe telefon. Abia după 30 de minute a încercat sa ma ia in brațe și dacă a văzut ca il resping s-a întors cu spatele si se uita in continuare la filmele lui, nu a făcut nimic ca sa ma împace. El gândește ca tot eu sunt nesimțita ca l-am pus intr-o postura proasta fiind ziua lui taica-su, sa îl vadă toți ca vine la masa fără mine sa îl întrebe unde sunt iar el sa spună ca am plecat acasă. El crede ca e lipsa de respect fata de tatal lui și de toată familia, dar nu se gândește ca de la el a pornit totul.

| Apokales a răspuns (pentru Louissa):

Intr-o relatie mai trebuie sa lasi de la tine, dar in cazul asta bine ca ai scapat de el.

| Louissa explică (pentru Apokales):

Mulțumesc Pt răspuns happy

| UnDiavol a răspuns:

Nu ai Absolut nicio vina Louise
Nu ai greșit Cu Absolut nimic Louise

Animalul ăla și schizofrenia aia mizerabila sunt doi nenorociți care își bat joc de bunătatea ta ai un suflet cu Adevarata curată nu ai greșit cu nimic el te și amenință infecția mizerabil
Eu zic sa nu-ți distrugi viața cu așa mizerabil de oamnei stai departe pe veci dac te iubește cu Adevărată nu-ți vorbea așa in viața lui

Iar Schizo masă trebuie săi dai o stânga dinai calumea sate țină minte tu ei intelgi dacă își permite sate facă așa merită tot respectul stânga meritată pe bune

| tzionut a răspuns:

Draga mea ai fost proasta ca ai asteptat scuze de la el. O relatie fara respect nu este o relatie sanatoasa, iar la el lipseste cu desavarsire.
Raspunsul la intrebarile tale sunt:
Daca tu nu iti pretuiesti timpul, altii nu or sa o faca. Ce sens avea sa petreci cateva ore la masa cu viitorii fosti socri? Daca nu se despartea acum de tine o facea mai tarziu. Iar timp pierdut.
Draga nu ai fost nesimtita, ai fost proasta ca ai ramas 2 secunde in incapere dupa ce te-a injurat. Respectul se castiga.
Viata nu e corecta, omul vroia sa se desparta de tine si cauta un motiv. Tu i l-ai oferit pe tava. Mergi mai departe. Nu ai pierdut nimic important. Doar un dobitoc care te-ar fi tratat ca pe o carpa. Bucura-te ca nu ai ramas alaturi de el.

| llleo a răspuns:

Ala nu e bărbat, e un cacacios. schimba ti gusturile

| Ursati_Danu_1994 a răspuns:

Despartete de el ca cum l-ai descris arata ca ultimul retardat si e foarte toxic

| Louissa explică:

Din cauza lui nu m-am mai dus, nu voiam sa ma vadă toți in starea in care ma băgase și sa merg acolo sa fiu o trista și sa dau o stare proasta tuturor. Dar ma gândesc ca poate este și vina mea ca nu am mai vrut sa merg, a fost urat gestul mai ales ca era ziua lui taicasu

| UnDiavol a răspuns (pentru Louissa):

Ești om Luise nu ai greșit cu nimic se joaca cu sufletul și inima ta curată nu ești robot sa nu simți nimic Ei te Tratează in ultimul hal și își bat joc de tine tu nu vezi asta în ce hal ești tratată? Nu vezi ești oarba? chiar nu vezi cum te tratează?

| Louissa explică:

Am plecat acasă și ne-am despărțit, de o săptămâni nu vorbim și ne am blocat peste tot.

| UnDiavol a răspuns (pentru Louissa):

Nu meriți o viața ca asta ăla mâine poimâine îți face și un copil un suflet nevinovată și o sa mănânci bătăi de la Animaul ăla mizerabil ai un suflet curată nu meriți o viața ca asta

Meriți sa fi Fericita cu Adevărată respecta meriți o viața normla nu lângă Animale fără suflet Fără inima