| ChiukiuHamsler a întrebat:

Am vorbit astăzi cu un prieten care voia sa plece în Italia, la granița cu Ungaria nu l-a lăsat sa treacа, i-a spus ca trebuie ceva pentru EU, ca suntem în Uniunea Europeană, nu am înțeles prea bine, eu la vara trebuie sa plec în Bulgaria, cu părinții, nu am peste 18 ani, am buletin și pașaport, făcut acum 2 ani și nu știu ce trebuie făcut cu chestia asta. Careva are vreo soluție? Prietenul are peste 18 ani.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1. N-avem de unde sti de ce l-au oprit, trebuie sa-ti intrebi prietenul.
2. Daca pleci impreuna cu parintii ai nevoie doar de cartea de identitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intrebarea ta e foarte ambiguua. Nu stiu ce raspuns astepti.
Daca ai sub 18 ani ai nevoie de carte de identitate sau pasaport. Daca nu esti cu ambii parinti ai nevoie si de declaratie de la ei ca poti parasi tara.

Pritenul tau probabil are ceva probleme legale de nu a fost lasat sa iasa din tara.

| mihai69 a răspuns:

Dacă amicul tău are peste 18 ani și o carte de identitate valabilă (sau pașaport), NU avea de ce să fie oprit la frontieră decât dacă avea INTERDICȚIE de intrare în spațiul Schengen.
Pentru tine, deja ai răspunsuri foarte bune care îți confirmă că poți ieși cu părinții la bulgari fără probleme.